Avatar uživatele
Registrovaný

Nevíte, který hudební nástroj si vybrat?

Je mi 17 let a teď mě prostě hodně začala bavit hra na klavír. Když mě rodiče do hudebky v první třídě strčili, moc mi to nešlo, ale teď mě to hrozně baví a chtěl bych se tím živit. Problém je ale v tom, že místo konzervatoře jsem šel na gympl a mám pocit, že kdybych dal přihlášku na AMU, tak se mi to dost zkomplikuje. Další problém je v tom, že bych chtěl hrát někde v orchestru a s klavírem se v orchestru moc neuplatním. Přemýšlel jsem, že bych začal hrát na nějaký jiný nástroj, třeba klarinet, saxofon, housle, flétna, fagot, tympány, vibrafon atd., ale zdá se mi, že teď už je na to dost pozdě. Taky mi jde zpěv, ale zase je tu problém, že nemám kde cvičit, ani v ZUŠce ani ve škole. Moc bych se chtěl věnovat zpěvu nebo hudbě, ale mám pocit, že jestli nejsem teď na konzervatoři, tak se na AMU nedostanu. Myslíte, že ještě mám šanci se tam dostat a věnovat se tomu?

Odpovědi:

Avatar uživatele

Já teda nevím, ale do dechových nástrjů bych nešla, protože mě děsí ta představa, jak se mi zatočí hlava, až holotropně, osobně bych zvolila lyru jako měl římský císař Nero...https://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Pokročilý

17 let je opravdu dost... ve tvém věku už mám za sebou 6 let saxofonu :D Chodím do takového volnějšího orchestru (spíš skupiny) a čas od času si zahrajem v restauraci za nějaký kilo pro každýho nebo tunu jídla :D a kdybychom chtěli, mohli bychom si i vydělávat, a to jen pár z nás mají nějakou AMU. Jak je to s přijetím se zkus zeptat vašeho profesora hudebky, ti většinou mají na toto téma hodně co říct a poradí ti.
Pumík: zamotaná hlava je blbost, dechový nástroj není balónek -_-


Avatar uživatele
Bronzový

Asi takhle - dostat se na AMU bez konzervatoře lze, ale samozřejmě to předpokládá, že dotyčný bude na srovnatelné technické úrovni jako nadprůměrní konzervatoristé absolventi. Člověk zkrátka musí mít svoje "odcvičeno", to se nedá nijak oblafnout. Na konzervatořích je běžné, že se cvičí cca cca 4 hodiny denně (někdo víc někdo méně). To si chce vynásobit těmi 6 roky a lze tak získat představu, kolik je nutného úsilí k tomu, aby měl uchazeč vůbec šanci. Samozřejmě to chce velmi kvalitního učitele.
Co se týče toho, jestli je 17 let pozdě, nebo není, tak můj kamarád (spolužák z konzervatoře) začal s klavírem až v šestnácti letech a po čtyřech letech se na konzervatoř dostal. Následně vystudoval i AMU, akorát skladbu.
Co se týče šancí s klavírem, tak klavír je opravdu spíš sólový nástroj, který v orchestru příliš nebývá - v tomto ohledu by bylo lepší cemballo, které se ve staré hudbě používá hodně (ale je otázka, jestli Ti stará hudba lahodí). Pak je tu další věc - na klavír je celkem nával, protože je to prostě populární nástroj. Z hlediska zastoupení jsou v orchestru nejvíc důležité housle, nicméně začínat na ně teď by asi opravdu nebylo šťastné.
Pokud bys chtěl mít větší šance, pak je třeba volit nástroj, na který v současnosti hraje spíš méně žáků a přitom je potřeba v orchestru - typicky pozoun, lesní roh, ale také hoboj, fagot či dokonce harfa. Na tu poslední zmíněnou harfu na konzervatořích často přemlouvají studenty, které nevzali na něco jiného. Z toho, co jsem napsal, bych ale momentálně šel do toho pozounu. Jako nástroje je to uplatnitelné jak v symfonickém orchestru, tak v big bandu a jiných populárních uskupeních, zároveň dobře přenosné (to je také plus) a nestojí to majlant (jako ta harfa).


Avatar uživatele
Stříbrný

klávesový syntezátor, ke klavíru má blízko, vykouzlí tóny jaké ještě neslyšel nikdo na světě, pro začátek Yamaha z Lidlu (aktuální nabídka) cena lidová

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Hudba, film a TV

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Hudba, film a TV

Zlatý iceT 807
Zlatý annas 670
Zlatý briketka10 653
Zlatý quentos 536
Zlatý marci1 497
Zlatý Drap 479
Zlatý bolak 356
Zlatý led 353
Zlatý hanulka11 271
Zlatý gecco 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.