Anteron

Nevíte, který hudební nástroj si vybrat?

Je mi 17 let a teď mě prostě hodně začala bavit hra na klavír. Když mě rodiče do hudebky v první třídě strčili, moc mi to nešlo, ale teď mě to hrozně baví a chtěl bych se tím živit. Problém je ale v tom, že místo konzervatoře jsem šel na gympl a mám pocit, že kdybych dal přihlášku na AMU, tak se mi to dost zkomplikuje. Další problém je v tom, že bych chtěl hrát někde v orchestru a s klavírem se v orchestru moc neuplatním. Přemýšlel jsem, že bych začal hrát na nějaký jiný nástroj, třeba klarinet, saxofon, housle, flétna, fagot, tympány, vibrafon atd., ale zdá se mi, že teď už je na to dost pozdě. Taky mi jde zpěv, ale zase je tu problém, že nemám kde cvičit, ani v ZUŠce ani ve škole. Moc bych se chtěl věnovat zpěvu nebo hudbě, ale mám pocit, že jestli nejsem teď na konzervatoři, tak se na AMU nedostanu. Myslíte, že ještě mám šanci se tam dostat a věnovat se tomu?

Odpovědi
anonym

Já teda nevím, ale do dechových nástrjů bych nešla, protože mě děsí ta představa, jak se mi zatočí hlava, až holotropně, osobně bych zvolila lyru jako měl římský císař Nero…https://c­s.wikipedia.or­g/wiki/Lyra

Irisa

17 let je opravdu dost… ve tvém věku už mám za sebou 6 let saxofonu :D Chodím do takového volnějšího orchestru (spíš skupiny) a čas od času si zahrajem v restauraci za nějaký kilo pro každýho nebo tunu jídla :D a kdybychom chtěli, mohli bychom si i vydělávat, a to jen pár z nás mají nějakou AMU. Jak je to s přijetím se zkus zeptat vašeho profesora hudebky, ti většinou mají na toto téma hodně co říct a poradí ti.
Pumík: zamotaná hlava je blbost, dechový nástroj není balónek -_-

xxx3

Asi takhle – dostat se na AMU bez konzervatoře lze, ale samozřejmě to předpokládá, že dotyčný bude na srovnatelné technické úrovni jako nadprůměrní konzervatoristé absolventi. Člověk zkrátka musí mít svoje „odcvičeno“, to se nedá nijak oblafnout. Na konzervatořích je běžné, že se cvičí cca cca 4 hodiny denně (někdo víc někdo méně). To si chce vynásobit těmi 6 roky a lze tak získat představu, kolik je nutného úsilí k tomu, aby měl uchazeč vůbec šanci. Samozřejmě to chce velmi kvalitního učitele.
Co se týče toho, jestli je 17 let pozdě, nebo není, tak můj kamarád (spolužák z konzervatoře) začal s klavírem až v šestnácti letech a po čtyřech letech se na konzervatoř dostal. Následně vystudoval i AMU, akorát skladbu.
Co se týče šancí s klavírem, tak klavír je opravdu spíš sólový nástroj, který v orchestru příliš nebývá – v tomto ohledu by bylo lepší cemballo, které se ve staré hudbě používá hodně (ale je otázka, jestli Ti stará hudba lahodí). Pak je tu další věc – na klavír je celkem nával, protože je to prostě populární nástroj. Z hlediska zastoupení jsou v orchestru nejvíc důležité housle, nicméně začínat na ně teď by asi opravdu nebylo šťastné.
Pokud bys chtěl mít větší šance, pak je třeba volit nástroj, na který v současnosti hraje spíš méně žáků a přitom je potřeba v orchestru – typicky pozoun, lesní roh, ale také hoboj, fagot či dokonce harfa. Na tu poslední zmíněnou harfu na konzervatořích často přemlouvají studenty, které nevzali na něco jiného. Z toho, co jsem napsal, bych ale momentálně šel do toho pozounu. Jako nástroje je to uplatnitelné jak v symfonickém orchestru, tak v big bandu a jiných populárních uskupeních, zároveň dobře přenosné (to je také plus) a nestojí to majlant (jako ta harfa).

lexx

klávesový syntezátor, ke klavíru má blízko, vykouzlí tóny jaké ještě neslyšel nikdo na světě, pro začátek Yamaha z Lidlu (aktuální nabídka) cena lidová

Michálek1245

Vlastně všechno to, co tam píšeš za nástroje, jsou v orchestru uplatnitelné. Ve finále i to piano, ale samozřejmě je to trochu komplikovanější. Ten vibrafon není tak častý, přitom se ale dost často objevuje v partech. Mrkni na jak vybrat vibrafon od https://www.top­muzika.cz/maga­zin/jak-vybrat-vibrafon/ a tam navíc zjistíš, že ten výběr není zase tak moc složitý. Přeji hodně štěstí a doufám, že se třeba někde na podiu potkáme! :)