annas

Nevíte, jaká se váže pověst k zázračnému rohu nosorožce, který vlastnil císař Rudolf II.?

Nejlepší odpověď
vagra

Nejzajímavější v císařských sbírkách je nádoba řezaná z rohu nosorožce, na jejíž víko je navíc použito dvou klů mrože. Horní část nádoby má tvar podivného monstra s dvěma hlavami a obrovskými rohy. Autorem díla je pravděpodobně Anton Schweinberger, který pocházel z Augsburku a na císařském dvoře v Praze byl zaměstnán od května 1587. K nádobě se váže pověst, že když ji císař uviděl, okamžitě zatoužil, aby z ní mohl pojídat sladkou kaši… Přikázal, aby mu chutnou krmi do nádoby připravili. Do nádoby se však nedařilo kaši nalít – začala tancovat po kuchyni, syčela a štěkala, až po chvilce vyskočila z okna a přistála v císařské zahradě. Císař zděšen tímto úkazem, přikázal nádobu umístit hluboko ve sklepeních Pražského hradu.
Dalším podivným předmětem je nádoba taktéž z rohu nosorožce od Nikolause Pfaffa. Na přední části je opět hlava monstra. Měkce plynoucí opracování materiálu vzbuzuje dojem modelování pomocí vosku a je důkazem neobyčejné virtuozity zlatníka, který takto dovedl pracovat s hmotou. I k této nádobě se váže pověra. Kdo prý se jen jedinkrát za úplňku z nádoby napije červeného vína, už nikdy v noci oka nezamhouří. Těžko soudit, kde se ta báchorka vzala. Je sice známo, že Rudolf II. trpěl nespavostí, ale stěží za to může tato podivná nádoba…

Zdroj: www.nase-rodina.cz/arti­cle.php?clanek=1003