annas

Nevíte, jaká je historie výroby skla? Kdo a kdy začal sklo vyrábět jako první?

Nejlepší odpověď
panenka

Historie výroby skla v Českých zemích i v tehdejším Rakousko-Uhersku sahá hluboko do minulosti, první zmínky o výrobě skla na našem území jsou starší více než 300 let.

Jednou z velkých sklářských oblastí je Jihlavsko a Českomoravská vrchovina. Sklářské hutě vznikaly převážně v hlubokých bukových lesích, protože bukové dřevo bylo dlouho jediný způsobem topení v pecích při tavení skloviny.

Z bukového dřeva se také vyráběly formy, do kterých se sklo foukalo. Z převážně křišťálového skla vznikalo pod rukama českých mistrů foukačů a brusičů mnoho překrásných výrobků a dekorů, které se dodnes prodávají do celého světa.

Český křišťál má ve světě dobré jméno i velmi dlouhou tradici a je znám svým jedinečným leskem, vysoce precizním ručním zpracováním nových tvarů brusů a designem.

Zdroj: http://www.bohemia-exclusive.cz/his­torie-vyroby-skla

Další odpovědi
quentos

to se neví. Údajně to byli již staří Egypťané v 2. tisíciletí př. n. l. Pocházelo však z Mezopotámie. Tenkrát však bylo považováno za vzácné – v Bibli je dokonce přirovnáváno ke zlatu.

Revoluční výroba skla „foukáním“ však přišla až v 1. stol. př. n. l.

Více viz zdroj (v angl.)

Zdroj: www.kinsalecrys­tal.ie/history­.htm

vagra

Už v pravěku lidé vyráběli hroty šípů z přírodní formy skla, které se říká obsidián. Původ vlastní výroby skla není znám, ale je známo, že tuto techniku používali lidé kolem roku 3000 př.n.l. Kolem roku 1500 př.n.l. vyráběli Egypťané láhve a vázy. Roztavili sklo a z něj vytahovali tenké proužky, kladli je na železnou tyč a ovinovali je kolem jádra z hlíny a písku.

Zdroj: vybráno z-http://www.zbytekk-niceho.estran­ky.cz/clanky/us­tav-/historie-a-soucasnost-vyroby-skla.html