devi344

Nevíte,jak ze slovní úlohy sestavit rovnici či nerovnici?

Já vždycky zvládnu udělat zápis ale dál už nevím. Samozřejmě ty úlohy musí na ty rovnice být nejde to udělat z každou. Děkuju

Odpovědi
Alesh

Příklad, kdy ti to jde a kdy ti to nejde?

Nějaký přesný popis ti neřeknu, ale v podstatě musíš postupně rozklíčovávat ten problém, uvědomit si, co je neznámá, co se má spočítat a ty jednotlivé informace dávat do souvislostí, tj. do rovnic vzhledem k neznámé.

Řekněme, že mám takovouto triviální úlohu: Babka a dědek mají celkem 6 jablek. Dá-li babka jedno jablko dědkovi, budou mít stejně. Kolik jablek má babka a kolik dědek?

Co neznám? Počet jablek babky a počet jablek dědka ->
počet_jablek_babky = x
počet_jablek_dědka = y

Dohromady mají 6 jablek → x + y = 6 (2 neznámé, 1 rovnice, potřebuji ještě jednu).
Když dá babka jedno jablko dědkovi, budou mít stejně → x – 1 = y + 1 (babka o jablko míň, dědek víc). Pak už zbývá jen vyřešit tuto soustavu o dvou neznámých se známým výsledkem: „Měla babka 4 jabka a dědoušek jen dvě…“

Kelt

Slovní úloha , pokud je logická, by měla vést v vyřešení a výsledku. Z daných údajů je třeba zjistt známé a neznámé a tu neznámou vypočítat, za předpokladu, že sestavíme vhodjný vzorec.