Avatar uživatele
Zlatý

Nevíte, jak spolu souvisejí řezníci a lev?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Po smrti Václava III. byl roku 1307 českým králem zvolen manžel Václavovy sestry Anny Jindřich Korutanský. Brzy ale bylo zřejmé, že je to neschopný slaboch. Jeho nepřátele napadlo, že by bylo možné provdat další Přemyslovnu a za lepšího muže. Volba padla na Jana, syna římského krále Jindřicha VII. Lucemburského.
Eliška, kterou sestra držela v klášteře, prchla v převleku za žebračku do říšského Špýru a 31. srpna 1310 se tam za Jana Lucemburského provdala. Tatík, římský král, dal synkovi Čechy v léno a Jan se vydal do země, která teď měla být jeho královstvím. Prahu však drželi korutanští a zdálo se, že Jana čeká těžký boj. Když ale se svým vojskem přitáhl k hlavnímu městu, zasáhli urostlí pražští řezníci.
3. prosince 1310 se smluvili, pod vedením mistra svého cechu, ozbrojeni jen řeznickými sekerami, rozehnali žoldnéře Korutanského, rozbili městskou bránu u kláštera svatého Františka a vpustili krále Jana do města. Vděčný král je za to patřičně odměnil.
Mistr cechu byl jmenován purkmistrem. A řezníci získali právo pochodovat při všech oslavách v čele průvodů hned za královskými a městskými praporci. A dostali novou korouhev a nový cechovní znak.
V roce 1437 jim král Zikmund povolil dát si do znaku českého dvouocasého lva s korunou na
Doplňuji:
Omlouvám se ale aby nedošlo k dohadům, na čem že to měl dvouocasý lev onu korunu, doplňuji že na- hlavě !

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/po rady/1095927644-kalendarium/20 8572235300027/

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nová výstava Národního zemědělského muzea v Praze je věnována řeznickému a uzenářskému řemeslu. Na letošní rok připadá 700. výročí, kdy řezníci v roce 1310 získali od Jana Lucemburského stříbrného lva v červeném poli do svého znaku. Stalo se tak za odměnu, když řezníci pomohli bránit hlavní město proti korutanským vojskům. V 15. století se u řezníků objevuje dvouocasý lev s korunou na hlavě a v 16. století lev drží mezi tlapy řeznickou sekeru. Řezníci obdrželi také různá privilegia a výsady, které byly řeznickému cechu i dalšími panovníky potvrzovány až do zániku cechovního zřízení v roce 1859, kdy byl vydán živnostenský řád. Na výstavě je k vidění spousta zajímavých předmětů, například vývěsní štíty, ceníky a reklamní poutače, středověké ferule, pokladnice i pohřební štít, pracovní a slavnostní stejnokroje…a mnoho dalšího.Samostatná část expozice se věnuje židovským řezníkům, kteří se řídili speciálními pravidly ......

Zdroj: http://www.kudyznudy.cz/Aktivi ty-a-akce/Akce/Pod-korouhvi-st ribrneho-lva-%E2%80%93-vystava -na-pocest-re.aspx

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3827
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1654
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1276
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 874
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.