annas

Nevíte,jak se do češtiny dostala slova cvibak(cvibach) či piškot?

Nejlepší odpověď
anonym

Z němčiny !
Doplňuji:
Der Zwieback

Další odpovědi
hanulka11

piškot by mohl být z italštiny biscotti

vagra

Cvibach/piškot/-název z oblasti Chebska- /domácí sušenky s ledovou polevou a šípkovou marmeládou/ původně zřejmě z němčiny.
Doplňuji:
Piškot je odvozen z románských jazyků, z italského biscotto a to z latinského biscoctus (viz i francouzské biscotte [biskot] nebo biscuit [biski]). Uvedené výrazy pocházejí z latinského biscoctus panis, chléb dvakrát pečený (bis znamená dvakrát, coctus uvařený nebo upečený, panis je chléb). Těmito slovy býval nejčastěji označený upečený a ještě usušený chleba. Tak se hlavně ve Francii běžně připravoval chléb pro námořníky a dodnes se tam stejně označují suchary, sušenky a některé trvanlivější cukrářské kousky.

iceT

Já nevím,u nás víc používalo slovo cviboch,ale to asi jak v kterém kraji.

vagra

Omlouvám se, zapoměl jsem dodat zdroj u piškotu-
kcjl2.upol.cz/kro­botova/aktuali­ty.doc