annas

Nevíte, jak se daří plnit cíle unikátního experimentu MARS 5000?

Nejlepší odpověď
kapka

Našla jsem tyto české stránky.
http://www.mar­s500.cz/142den-experimenty.html
Doplňuji:
Docela hezký to tam mají, co?
http://www.pa­no360.ru/vtou­rs/mars-500/station/tou­r.html

Další odpovědi
vagra

Ve zkratce o co jde v experimentu MARS 500.
Jednou z hlavních výzev lidského letu na Mars bude mimo technických obtíží také bezpečnost a zdraví posádky: dokáže člověk mentálně a fyzicky vydržet let, který trvá 18 měsíců (a možná i déle) v uzavřeném prostředí se stejnými tvářemi kolem, pod neustálým stresem a izolován od rodiny a přátel na Zemi?
Nalézt na tuto otázku odpověď bude úkolem šestičlenné mezinárodní posádky (Rusko, Francie, Itálie, Čína), která 3. června 2010 zahájila svoji cestu na Mars. Posádka stráví v simulátoru NEK 520 dní.

Pobyt bude rozdělen na tři fáze, které kopírují pravděpodobný průběh reálného letu na Mars:
Předpokládaný průběh „letu na Mars“
Start: 3. června 2010
Přílet na Mars a začátek pozemní operace: 8. února 2011
Začátek návratu na Zemi: 10. března 2011
Konec izolace, přistání na Zemi: 5. listopadu 2011

Stav k 10.12.2010
191 den experimentu. Vědecké vybavení je v provozuschopném stavu. Realizují se speciální experimenty a bylo provedeno podrobné lékařské vyšetření posádky. Nebyly nalezeny žádné změny zdravotního stavu, které by mohly ohrozit účast posádky v experimentu,nebo realizaci vědeckého programu.

Zdroj: přeloženo,zkráceno z angl.-http://mars500­.imbp.ru/en/new­s.html#news1012