Spartaboy

Nevíte jak se buddhismus staví ke karmě u zvířat nebo i u hladových duchů a bytostí v pekle?

Cílem je podle buddhismu dosáhnout nirvány. Také je ale možné díky dobré karmě se dostat třeba do sféry bohů. Nabízí se tedy že i zvířata by měla sbírat dobrou karmu aby se zvíře mohlo zrodit jako člověk. Ale není to nesmysl? Jak může zvíře sbírat dobrou karmu když vlastně musí zabíjet aby přežilo? Nebo má poklidný býložravec lepší karmu než třeba tygr? A bytost v pekle jak vytváří dobrou karmu? Taky mě třeba napadá jestli pracovník na jatkách tím že vykonává svoji práci sbírá špatnou karmu? A co pseudovědec který týrá zvířata aby objevil takzvané léky?

Odpovědi
dubraro

Zvířata karmu mají, mj. to umožňuje znovuzrození na vyšším či nižším stupni vývoje.
Nauka respektuje, že tygr pro svoje přežití loví a žere maso. To je jeho úděl, dharma. I tak může svou karmu zlepšovat, např. tím, že nezabíjí více než musí nebo že uloví nejslabší kus, čímž zase pomáhá naplnit jeho karmu. I býložravec může svou karmu zhoršovat, například tím, že zabije jiného tvora i když nemusí.
Ano, řezník sbírá špatnou karmu. S tím vědcem nevím, možná nasbírá nějakou špatnou za týrání zvířat ale pak taky dobrou za to, že pomohl jiným.