annas

Nevíte,co znamená pojem „zlatá drůbež“?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Nejznámější zlatou drůbeží je Libušina zlatá kvočna s dvanácti vejci, ukrytá na Vyšehradě, ale stejné zlaté kusy můžete – budete-li mít štěstí – najít i v Hryzelech, Klášterci nad Orlicí, Nehvizdech, Kostelci nad Labem i jinde. Většinou ovšem jde o skutečné kusy drahého kovu a nepatřily by sem, kdyby se aspoň některé z nich nejevily příznaky (nad)přirozené aktivity, příkladem budiž kvočna z Machova, kterou je slyšet jak svolává kuřátka. Stejně se chová i dušemi jeptišek hlídaná kvočna z Pátku. Živá bude pravděpodobně i kvočna z Roudnice nad Labem, protože tu může chytit pouze probošt zdejšího augustiniánského kláštera (pokud bude tamním rodákem).

http://www.fex­t.cz/bestiar/bes­tiar_012.htm

Další odpovědi
vagra

Zbývá mně už jen dodat, že živější jsou zlaté kachny.
Nejvíce jich lze spatřit v rybníce uvnitř hory Říp, ta se otevírá na Květnou neděli a kromě kachen se zlatým peřím tu je i slepice s dvanácti kuřaty či vejci.
Jedna zlatá kachna plave na Velký pátek v Hudlicích, hlídá ji ovšem velký černý pes, tak pozor.
A z těch dalších je zajímavá například lukovská, ta každou noc snáší tři dukáty, nejdecká, která na Květnou neděli plave v tamní Kachní studánce a v zobáku má klíč od pokladů a stochovská, která má zlatého manžela, pět stovek zlatých kachňátek a snáší, jak jinak, zlatá vejce. Tuhle můžete na jaře občas spatřit plavat po vodě.

Zdroj: vybráno z-http://www.fex­t.cz/bestiar/bes­tiar012.htm#zla­tadrubez