Cass

Nevíte co znamená pojem „kaganát“ ??

Ahojky, dělám referát a několikrát se mi ve zdrojích odkud čerpám objevuje slovo „kaganát“. Nevíte někdo co to znamená??

Nejlepší odpověď
panenka

Turkický kaganát, státní útvar na území dnešního západního a středního Mongolska a západní Číny, vytvořený svazem turkických kmenů v pol. 6. stol. V 2. pol. 5. stol. se vytvořil kmenový svaz Turkitů na Altaji. Turkický vládce Buman (Tümen) se 552 prohlásil kaganem. Postupně si turkickýkaganát podrobil kmen Kitanů, Kyrgyzů, Bílých Hunů a některé státy severní Číny. Turkický kaganát navázal kontakty s Byzancí a bojoval s Persií o kontrolu nad hedvábnou cestou. Ještě v 90. letech 6. stol. se rozpadl na západní a východní část. Východoturkický kaganát si udržel samostatnost do roku 630; nezávislost byla přerušena čínskou okupací (dynastie Tchang) a boji s Araby. Po obnovení nezávislosti koncem 7. stol. se východoturkický kaganát v pol. 8. stol. definitivně rozpadl. Západoturkický kaganát byl obsazen Číňany již v pol. 7. stol. a v 1. pol. 8. stol. ještě nakrátko svou nezávislost obnovil.

Zdroj: http://leccos­.com/index.php/clan­ky/turkicky-kaganat

Další odpovědi
myšpulín

Raně feudální stát ve střední Asii vytvořený svazem turkických kmenů; sehrál významnou roli při etnické konsolidaci turkických kmenů Eurasie. 460 byl jeden z hunských kmenů (Ašinové) podroben Žuanžuany a přestěhován z východního Turkestánu na Altaj; zde vznikl svaz kmenů, které si říkaly Türk. 545 porazily ujgurské kmeny a 551 Žuanžuany. Vůdce Bumyn (t551) se prohlásil vládcem – kaganem.

http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=100008&s_lan­g=2&title=tur­kick%FD%20kagan%E1t

hanulka11

dříve se to slovo používalo tam, kde nechtěli použít slovo stát
třeba …turecký kaganát- turecký stát

našla jsem ti odkaz ,kde je to vysvětlené Kaganát se používá prostě proto, že v nomádských říších, abych se vyhnula tomu pojmu stát, je většinou nejvyšší autoritou chán nebo kagan

http://www.roz­hlas.cz/cro6/sto­p/_zprava/44643