VIKTORIÁ

Nevíte co uvařit? Nebo.. Nevíte, co uvařit?

Má ve větě být správně čárka nebo ne?:D děkuju;)

Nejlepší odpověď
annas

Je to jedna věta, protože má jen určité sloveso „nevíte“. Čárku před spojkou co, podobně než, či, jako nepíšeme, protože nenásleduje další věta.

Nevíte co uvařit x Nevíte, co mám uvařit?
Doplňuji:
Ad Luuu

Nevíte co uvařit = nevíte co na oběd? Jde opravdu o jednu větu, jak jsem uvedla. Věta předmětná to určitě není, ale jen předmět. Vzhledem k uvedené transformaci (sloveso – podstatné jméno) čárka nebude.

Tvar co uvařit = co k obědu pozbyl větné platnosti vedlejší věty (takže opravdu nejde o větu předmětnou), čárku neděláme.

Ale v jiných případech, pokud pociťujeme platnost vedlejší věty, čárku JE MOŽNÉ napsat, nikoliv JE NUTNÉ napsat.

Příklad:
Volič chce vědět co a jak = Volič chce vědět, co a jak.
Ptám se co vy na to = Ptám se, co vy na to.

Ty případy nebyly předmětem otázky.

Další odpovědi
Luuu

A já bych zrovna řekla, že tam ta čárka musí bejt, protože „co uvařit“ na mě působí jako předmětná věta, protože Nevíte koho? co? Nevíte, co uvařit…

Nezáleží jen na tom, jestli je ve větě sloveso, je mnoho dalších aspektů, podle kterejch se čárka píše, nebo nepíše… Nejsem teda kniha pravidel českýho pravopisu, ale čárku bych tam udělala.
Doplňuji:
Ok, tenhle battle bych projela, mýlim se 🙂

quentos

Luuu: anněs bych teda v češtině zrovna neoponoval, je to její obor. Tím akorát matete tazatelce hlavu.