annas

Nevíte, co se stalo s Caesarovou Devátou legii? Objevily se nějaké nové informace?

Nejlepší odpověď
vagra

V čele Caesarovy IX. legie Hispana se střídají jen ti nejlepší vojevůdci antického Říma.Získává řadu vyznamenání, přesto o jejím zániku historici téměř nic nevědí!
Poslední zmínky o Deváté legii máme z roku 107–108, kdy se po několika bojích v severovýchodním Skotsku její vojáci vrací do Yorku, aby zde postavili jednu z bran nové kamenné pevnosti nad řekou Ouse,“ tvrdí badatelé.
Co se stalo potom, není příliš jasné. Po zuby ozbrojení vojáci Deváté legie tak pravděpodobně opouštějí Britské ostrovy. Míří do Dolní Germánie, konkrétně do Nijmegenu v dnešním Holandsku. Zde ale veškeré stopy končí.
Můžeme se tak nadále jen dohadovat, zda byla slavná legie, v jejímž čele stál i Julius Caesar, nakonec rozpuštěna, zničena či sloučena s jinou legií.
Je prý dokonce možné, že její vojáci padli při potlačování židovského povstání Šimona ben Kosiby v Judeji (132–136) či jiného povstání v Kappadokii, na území dnešního Turecka v roce 161. I přes některé nové teorie se lze domnívat, že slavná IX. legie mizí v roce 115–117, kdesi na holých pláních severního Skotska. Vojáci pravděpodobně podcení místní počasí a vydají se na dlouhý a těžký pochod.

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:eeg­jtBXoJq4J:akta-history.rf-hobby.cz/index­.php%3Flocales%3D2%26id­_page%3D178%26i­d_previous_pa­ge%3D257%26no­cache%3D1295278789­.979%26inq%3D94a9b732­e802f0ea28768d91c22­5064a%26ida%3D0%26id_­art%3D25110%26­sta%3D0%26cis­lo%3D0%26sea%3D0%26PHPS­ESSID%253D04fd­7010facd81f4073bf52­dbe5af531%3D0%26fid%3D0%­26nsrd%3D0%26kty­%3D0%26checksum%3D60f81­9c19690a93974e89d6179f71­a05+Kam+zmize­la+Caesarove+Dev%C3%A1­t%C3%A1+legie%3F&cd=2&hl­=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
hanulka11

Byla to jedna z nejstarších a nejobávanějších legií v Říši římské, známá také jako Legio IX Hispana. Někdy po roce 108 n. l. zmizela a už o ní nikdo nikdy neslyšel.

Teď se prý anglickým archeologům podařilo najít její základnu.

Jde o pozůstatky zázemí tábora, který slavné legii zřejmě patřil. Našlo se oblečení, dále zbytky potravy, střepy keramiky a ruiny mlýna, který pomáhal zásobovat vojáky moukou.

Průzkum dané lokality začal díky plánům na rozšíření dálnice A1 v úseku mezi Dishforthem a Leemingem v severním Yorkshiru.

Poblíž se nacházejí zříceniny pevnosti v Healam Bridge, která byla před dvěma tisíci lety součástí obranného systému římské hranice.

Ztracena, pobita, nebo rozpuštěna?

Devátá legie slavila úspěchy po celém římském impériu, od Galie po Afriku, od Sicílie po Hispánii a Panonii a od Germánie po Británii.

Řada historiků věří, že zmizela v roce 117 n. l. poté, co byla vyslána bojovat s Pikty ve Skotsku.

Jsou ale i dějepisci, kteří si myslí, že slavná Devátá byla pobita v Judeji během povstání Bar Kochby. Vyskytly se ovšem i méně dobrodružné teorie, podle nichž byla v některé části Říše římské poražena na hlavu a pak prostě rozpuštěna.

Probíhající vykopávky odhalily mlýn, velká dřevěná stavení, mince, spony, ale i půl tuny kostí zvířat, které vojáci zkonzumovali. Na místě se našly i pozůstatky po čtrnácti kremacích a pod jednou z budov kostra koně.

Odborníci se podle listu Daily Mail domnívají, že kůň byl obětován bohům, aby obyvatelům domu přinesl štěstí.

Zdroj: http://veda-a-technika.euroz­pravy.cz/veda/13990-zakladna-legendarni-rimske-devate-legie-nalezena-hlasi-archeologove/