Avatar uživatele
Zlatý

Nevíte, co je dýmějový mor? Mluvilo se o něm jako o jedné z hromadných bakteriologických zbraní...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dýmějový mor je jedna z forem moru, smrtelné nemoci způsobené bakterií Yersinia pestis.
Dýmějová (bubonická) forma moru je na člověka přenášena blechami (druhy Pulex irritans, Xenopsylla cheopis), které se infikovaly na nakaženém hlodavci (hlavně na kryse, která však příznaky netrpí: Nemoc svého přenašeče nehubí). Po kousnutí infikovanou blechou dochází ke zhnědnutí kousance. Následuje zánět lymfatické soustavy, který se projeví boulemi v oblasti mízních uzlin.

http://cs.wikipedia.org/…

DÝMĚJOVÝ MOR

Teroristé tuto naši rubriku docela slušně zásobují náměty. V minulých dnech se objevila zpráva, že jednou z hromadných bakteriologických zbraní, kterou by teroristé, například z Iráku, mohli použít, jsou bakterie dýmějového moru. Popovídejme si tedy dnes o dýmějovém moru, hlavně samozřejmě z jazykového hlediska.

http://www.rozhlas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Mor je nemocí zvířat způsobenou Yersinia pestis. Za obvyklých okolností se lidé nakazí kontaktem s nakaženými hlodavci a jejich blechami. Baktérie se přenášejí kousnutím Yenopsylla cheopsis, orientální krysí blechy, nebo Pulex irritans, lidské blechy. Obvykle se nemoc projevuje pneumonií a infekcí krve. Při využití v biologických zbraních může být použito nakažených blech nebo aerosolové formy.

•U dýmějového moru je inkubační doba od dvou do deseti dní. Nemoc přichází náhle a silně, často je provázena nevolností, vysokými horečkami a zduřelými uzlinami. Nemoc se může spontánně rozšířit do centrálního nervového systému, plic i jinam. Úmrtnost je 50 procent u neléčených pacientů, příčinou smrti bývá kolaps dýchacího ústrojí, krvácení a trombóza.
•U plicního moru je inkubační doba dva až tři dny. Nemoc přichází náhle a silně, často je provázena nevolností, vysokými horečkami, bolestmi hlavy, svalů a kašlem s krvavými hleny. Pneumonie pokračuje velmi rychle, přechází v dušnost a cyanózu. U neléčených pacientů je úmrtnost 100 procent, příčinou smrti bývá kolaps dýchacího ústrojí a krvácení.
U podezření na dýmějový mor je třeba vyloučit tularemie, staphylococální či streptococální adenitis a další nemoci. U plicního moru připadá v úvahu tularemie, anthrax a streptococální enterotoxin B (SEB).

Mor se může šířit z člověka na člověka kapénkami. Nemocné osoby je nutno izolovat. Pokud jsou podána včas, pomáhají antibiotika, jako je streptomycin, tetracyklin a chloramphenicol. Pokud jsou léky podány během prvních 24 hodin od prvního výskytu symptomů, riziko úmrtí se sníží.

Vakcína vyrobená z mrtvých buněk Y. pestis se vyrábí ve Spojených státech a byla široce užívána. Účinek proti aerosolovému útoku a druhu šíření nemoci není jasný. Pro udržení imunity je třeba přeočkování každý rok až dva roky

Read more: http://www.valka.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1157
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 634
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.