Avatar uživatele
Zlatý

Nevíte,čemu se říkalo nebo říká Ampelmann?

Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Je to symbol východního Německa,jedna z kultovních postaviček Berlína.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ampelmann je postavička ze semaforů v bývalém východním Německu.


Avatar uživatele
Zlatý

Ampelmann připomíná, že ne všechno v NDR bylo špatné

Šlo o první impulz, dnes má pan Heckhausen firmu, která provozuje čtyři obchody a jednu restauraci. Zaměstnává 80 lidí, roční obrat má 7 milionů eur. Produkt je jediný – ampelmänchen v nejrůznějších podobách. Přitom anii ampelmann sjednocení Německa málem nepřežil.

„Začalo se mluvit o změně, že by měl být nahrazen tím ze Západu. To by byla obrovská škoda.“ Možná i pan Heckhausen přispěl k tomu, že východoněmecký panáček se na vás ze semaforu usmívá dodnes. „Pozoroval jsem, jak lidé na Východě přišli o vlastní identitu. Přišli o své známky, peníze, měnily se názvy ulic. Všímal jsem si, jak u lidí narůstá frustrace, bylo mi jasné, že ampelmann musí být zachráněn.“

[600x400] Majitel firmy Ampelmann GmBH
Autor: kls Marcus Heckhausen se spojil s autorem přitloustlého mužíka ze semaforu, napsali spolu knihu a postupně vymýšleli další a další suvenýry. „Pan Peglau byl typickým příkladem východoněmecké frustrace. Cítil se nepotřebný, nikdo ho nechtěl. Mnohé dveře zůstaly východním Němcům zavřené.“

„Samozřejmě se děly špatné věci, existovala Stasi, ale ne každý východní Němec byl jejím členem, jak si myslí mnozí na Západě,“ přiznává pan Heckhausen. On sám čelil útokům médií, že jako muž ze Západu ukradl východoněmecký symbol.

„Člověk věděl, jak prosadit značku, to lidé z Východu netušili. Ale nikdy jsem nebyl arogantní, ve firmě dělají lidé z obou částí země a nikdo se nestará, odkud kdo je,“ dozvídám se od něj.

„Dodnes se o věcech říká, že jsou typicky wessi, typicky ossi. V hlavách lidí to rozdělení přetrvává pořád.“ Podle pana Heckhausena bylo pěkné, když se v roce 2005 rozhodla i někdejší západní část Berlína postupně nahradit svého panáčka tím z Východu. „Myslím, že to bylo pěkné gesto solidarity. Vždyť lidé na Východě museli přijmout úplně vše, Západ byl tak arogantní,“ soudí pan Heckhausen.

Komerční úspěch ampelmanna je podle něj jen ukázkou, že lidé potřebovali zachovat alespoň nějaký symbol. Panáček ze semaforu tak východním Němcům denně připomíná, že ne úplně všechno na Východě bylo tak špatné.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/svet/cla nky/_zprava/787610

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

Děkuji za odpovědi.Body dodám zítra.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3289
Zlatý quentos 1446
Zlatý mosoj 1405
Zlatý Drap 1263
Zlatý Kepler 1029
Zlatý led 743
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 684
Zlatý Lamalam 664
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.