annas

Nevíte,čemu se říkalo nebo říká Ampelmann?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
hanny 2

Je to symbol východního Německa,jedna z kultovních postaviček Berlína.

Další odpovědi
vagra

Ampelmann je postavička ze semaforů v bývalém východním Německu.

hanulka11

Ampelmann připomíná, že ne všechno v NDR bylo špatné

Šlo o první impulz, dnes má pan Heckhausen firmu, která provozuje čtyři obchody a jednu restauraci. Zaměstnává 80 lidí, roční obrat má 7 milionů eur. Produkt je jediný – ampelmänchen v nejrůznějších podobách. Přitom anii ampelmann sjednocení Německa málem nepřežil.

„Začalo se mluvit o změně, že by měl být nahrazen tím ze Západu. To by byla obrovská škoda.“ Možná i pan Heckhausen přispěl k tomu, že východoněmecký panáček se na vás ze semaforu usmívá dodnes. „Pozoroval jsem, jak lidé na Východě přišli o vlastní identitu. Přišli o své známky, peníze, měnily se názvy ulic. Všímal jsem si, jak u lidí narůstá frustrace, bylo mi jasné, že ampelmann musí být zachráněn.“

[600×400] Majitel firmy Ampelmann GmBH
Autor: kls Marcus Heckhausen se spojil s autorem přitloustlého mužíka ze semaforu, napsali spolu knihu a postupně vymýšleli další a další suvenýry. „Pan Peglau byl typickým příkladem východoněmecké frustrace. Cítil se nepotřebný, nikdo ho nechtěl. Mnohé dveře zůstaly východním Němcům zavřené.“

„Samozřejmě se děly špatné věci, existovala Stasi, ale ne každý východní Němec byl jejím členem, jak si myslí mnozí na Západě,“ přiznává pan Heckhausen. On sám čelil útokům médií, že jako muž ze Západu ukradl východoněmecký symbol.

„Člověk věděl, jak prosadit značku, to lidé z Východu netušili. Ale nikdy jsem nebyl arogantní, ve firmě dělají lidé z obou částí země a nikdo se nestará, odkud kdo je,“ dozvídám se od něj.

„Dodnes se o věcech říká, že jsou typicky wessi, typicky ossi. V hlavách lidí to rozdělení přetrvává pořád.“ Podle pana Heckhausena bylo pěkné, když se v roce 2005 rozhodla i někdejší západní část Berlína postupně nahradit svého panáčka tím z Východu. „Myslím, že to bylo pěkné gesto solidarity. Vždyť lidé na Východě museli přijmout úplně vše, Západ byl tak arogantní,“ soudí pan Heckhausen.

Komerční úspěch ampelmanna je podle něj jen ukázkou, že lidé potřebovali zachovat alespoň nějaký symbol. Panáček ze semaforu tak východním Němcům denně připomíná, že ne úplně všechno na Východě bylo tak špatné.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/svet/clan­ky/_zprava/787610

Kerberus

Děkuji za odpovědi.Body dodám zítra.