FreddieR

Nevím, zda si mám zajít na úřad práce nebo se nahlásit zdravotní pojišťovně a jestli nebudu něco doplácet

Dobrý den,

24.9. jsem dal výpověď a hned ten samý den jsem šel na ÚP. Tam mi řekli, že se zapsat ještě nemůžu a při mé situaci mi řekli/poradili, ať se přihlásím na ÚP po mé brigádě, kterou mám od 1.-5.10.

Tato brigáda je dohodou o provedení práce a podle zákonu bych si nemohl touto formou, pokud bych byl zapsán na ÚP, vydělávat. Jenže teď nevím, jak to budu mít se zdravotním a sociálním pojištěním. Nevím, zda budu po skončení této brigády něco doplácet, protože jsem se po datu 24.9. na ÚP už nenahlásil. Čekal jsem na podepsání té dohody.

Je taktéž možné, že ta dohoda bude pokračovat dál, protože je možné, že budu dále u nich pracovat.

Pokud mi brigáda skončí 5.10., mám se co nejdříve přihlásit na ÚP a zeptat se, zda nebudu muset něco doplácet?

Pokud budu v dohodě o provedení práce pokračovat, mám si i tak zavolat na ÚP/zdravotní pojišťovnu, zda nemám něco doplatit?

Já nejsem v této rovině příliš znalý. Jsem z toho nervózní a nechci se dostat do potíží. Děkuji za všechny odpovědi.

Odpovědi
JájsemRaibek

Pokud jsi skončil 24.9. a v následujícím měsíci, tedy do 5.10. máš DPP, tak se můžeš zaregistrovat po skončení dohody, to říkáš správně. Takže od 10.10. na ÚP.
Na zdravotní pojištění nic doplácet nemusíš, protože v 9/2018 jsi měl prac. poměr a v 10/2018 máš ÚP.
Sociální pojištění se nedoplácí.

ivzez

Za září nebudete doplácet nic. V říjnu bude záležet na tom, jestli
za Vás někdo alespoň za část měsíce odvede zdravotní pojištění.

Při práci na DPP s odmeěnou do 10.000 Kč měsíčně zaměstnavatel zdravotní pojištění neodvádí. Kdybyste na DPP pracoval po celý měsíc, musel byste se
do 8. listopadu přihlásit u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a uhradit pojistné (1.647 Kč) sám.

Kdyby ale odměna překročila 10.000 Kč, musel by za Vás
zdravotní i sociální pojištění odvést zaměstnavatel.