Ronie

Nevím si rady s příkladem. :)

Zadání je tgX/cotgX + sinX/cosX + sin2X/cos2X; pro x je zadané π/6 (pí/6). Lomeno / značí zlomek. :)
Předem děkuji :)
Doplňuji:
Hodnota se rovná

  1. 2*Odmocnina 3
  2. odmocnina 3/ 3
  3. 3/2
  4. 2* odmocnina 3 + odmocnina 3/ 3
  5. 1+4*odmocnina 3/ 3

Nejlepší odpověď
quentos

základem je vědět, že tangens x se definuje jako sinus x lomeno kosinus x a že kotangens se definuje jako kosinus x lomeno sinus x. Tyto lomené výrazy dosadíme do dané rovnice namísto tangent a kotangent, zlomky upravíme, zjednodušíme a hned je o dvě funkce méně. Pak je to jen o úpravě výrazů a po dosazení konkrétního čísla (π/6) je třeba znát příslušné hodnoty funkcí pro π/6 (sin π/6 = 1/2, cos π/6 = √3/2 – odmocnina ze tří lomená dvěma; tg π/6 = 1/√3).