DaZd

Nevím jak narýsovat tento trojúhelník

Je dán trujúhelnik ABC, BC=5cm, výška"a"=4cm, úhel"alfa"=60 stupňů. Nevím si vůbec rady s postupem, pomozte mi někdo.

Nejlepší odpověď
tom004

Dobré ráno. Jak už jsem jednou psal. Zkus občas navštívit školu. Zjistíš,že učitelé ví daleko víc věcí,které se můžeš naučit. Sestrojení trojúhelníku je jedna z nich. Nebo je to jenom další z pokusů, „i bez práce,mohou být koláče“?

Další odpovědi
manon

Budeš se muset doučit látku. Samo tonepůjde. Pro tentokrát to zkusíme – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Troj%C3%B­Aheln%C3%ADk (tohle musíš znát – obecně, jakse značí úhly a strany ve trojúhelníku .- aby bylo jasné, co Ti vůbec zadání říká)

A teď narýsuejš přímku c (na ní bude pak ležet strana AB, ale tu neznáš zatím), určíš si výchozí bod A. Uděláč k přímce c rovnoběžku ve vzdálenosti 4 cm – to je výška trojúhelníku, ale ještě nevíš, kde bude ležet bod C. Uděláč si úhel alfa – který to je vidíš na obrázku z wikipedie. Ten Ti protne tu rovnoběžku v bodu – to je bod C. Do kružítka si vezmeš velikost strany BC 5 cm a protože bod C už znáš, opíšeš z něj oblouk – kde Ti protne přímku c, je bod B.
Ale to, že za Tebe někdo vyřeší příklad, Tě nenaučí matematice. Neblbni a občas se něco nauč. V učebnicích to je a učitelé to na hodinách taky říkají.

Pozor, řešení od ahold není správné.
Doplňuji:
Ach jo, zavedla jsem na zcestí – u mne je výška značená v.

Někdo značí výšku a? (a se obecně značí jedna strana – viz wikipedie, nákres).

ahold

Nebudu mentorovat.
Možná takhle. Jde o rovnoramenný trojúhelník. Narýsuj stranu BC jako základnu. Uprostřed vztyč osu 4 cm. To je bod A. A každý úhel tohoto trojúhelníku je 60 stupňů.

manon

Omlouvám se, celé mé řešení je špatně, protože jsem pracovala s (výškou „c“) – nepochopila jsem takto napsané zadání dobře – ty chybějící indexy! Čili zadaná je výška va=4 – pak je vše špatně. To řešení by bylo pro výšku vc=4.

bolak: Celou dobu to víš, viď? :) Pak je špatně i ten výpočet, to je totiž pro stejné zadání.

bolak

vůbec ne, já zadání otázky vůbec nečet… a možná proto mi to taky ráno nevycházelo :)

manon

Vtipálku :) Alespoň nějaké plus, když už člověk ze sebe udělá vola :) Zmatený bolak :)

bolak

manon: Zajímalo by mě, dá se na to přijít nějak početně?

Mělo by když to jde vyřešit graficky…

manon

Početně bych to řešila ze 2 pravoúhlých trojúhelníku, které vzniknou rozdělením trojúhelníku výškou. Jeden má přeponu 5 (BC), jednu odvěsnu 4(výška), tím pádem druhá odvěsna je 3(to je část strany AB). Druhou částa strany AB bych zkusila skrzevá tg 60= 4/x, což je nějákých 2,31. Čili strana AB je asi 5,31. Strana CA je zase přepona, kde odvěsny by pak byly 4 a 2,31. A to už se mi nechce počítat :)

manon

Teď je vidět, jak tohle uspořádání diskuse naprosto změní chod dějin :)

bolak

TO TEDA!!!!

a možná že tvůj postup bude i správný :)

manon

Mám to blbě?

bolak

kdo ví, seru na to, neumim to :)

manon

:)