accapulco

Co si mám myslet o své matce?

Chtěl bych znát názor. Od malička mě matka ponižuje, šikanuje a manipuluje se mnou a já míval hrozné dětství. Nezměnilo se to ani v dospělosti, kdy mě prostě podlým způsobem připravila o dědictví a „postarala“ se o to, abych byl ze všeho tak špatný, až jsem skončil jako invalida. Ona často říkává(vala), že mě nechá zbavit svéprávnosti a že o mě bude rozhodovat ona. Ráda má nade mnou moc a drží mě tak, abych jí nepřerostl přes hlavu, zatímco členové mé původní rodiny se navzájem podporují a tak, ale na mě byli všichni zlí.
S matkou jsem se rozkmotřil a už asi měsíc nevylézám u nich v baráku ze svého pokoje a ona sem jezdí jen za tím příbuzným, se kterým žiji a který mě bere jen jako poskoka a slouhu. Práci nemám, a tak si nemohu moc vyskakovat, protože na samostatné bydlení nemám. Ona tu nikdy nechtěla spávat, ale od doby, co jsem se distancoval, tu spí pořád, minimálně jednou týdně a mně se vždy přitíží, když tu je. A já mám v kuchyni, kde si i mám možnost uvařit, špatný pocit.
A včera jsem ji doslova uargumentoval a vlastně jí dokázal, jak je na mě zlá, a já si vzpomínám, jak se stala jakoby „hodnou“ a (ač jsem tomu moc nedával a nevěřil jí) byl jsem rád a byl dole s tím příbuzným, a ona že jde nahoru do pokoje něco dělat.
A já když jsem přišel, tak jsem ten nepříjemný pocit měl u sebe v posteli. Vůbec nevím, co se stalo. Lehce a hůř spím a mám tendenci postel opouštět, stejně jako když se třeba natáhnu na postel, kde někdy spí ona, když vařím a musím hrnec hlídat.
Když jsem několika lidem ukazoval její fotky a tak, tak jeden známý řekl, jestli se nevěnuje démonologii (nebo neměli problémy se zlými entitami), že zlo jí úplně kouká z očí, až mu z toho jde husí kůže, ale že ho neumí identifikovat, a asi dva lidi reagovali tak, že je jim nepříjemná už od pohledu, že by takovému člověku nevěřili.
Když si k tomu vezmu to, že mě týrala, nechávala mě týrat a snažila se mi vnutit, že se mi to zdá nebo je to má vina, vyčítala mi to nebo se snažila, abych si to vyčítal já jako malý týraný kluk, tak si říkám, co je to za člověka a co to vlastně tak nějak provádí.
Jsem laik, navíc dost nemocný a musím odpočívat.

To, že je to manipulátor a psychopatická osobnost, to je mi asi jasné. Ale jak je možné, že ji vnímám takto špatně a ostatní z fotky též? Je mi až trapné se ptát, jestli mohla jít do mého pokoje a „něco tam udělat“, protože si přijdu jinak normální.

Děkuji za názor a případnou radu.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Je potřeba začít u sebe, změnit svůj život. Opravdu nemůžete dělat nic užitečného? Jste ZTP s tak těžkým postižením? Jak se podílíte na fungování domácnosti, ve které žijete?
Mimochodem, že někdo cizí řekne něco na základě fotky je naprostá hloupost.

Další odpovědi
anonym

Ano, opravdu je vidět, že pocházíte z psychicky narušené rodiny. Je také vidět, že jste nepodstoupil snahu se psychicky léčit. Váš příspěvek přímo srší manipulací, subjektivitou a egoismem. Je velmi sporné z vaší subjektivní rozpravy poznat, kde leží pravda. Vše může být naprosto jinak, nebo jste si příběh jenom přikrášlil a vypustil všechno zlé, co jste naprosto jistě dělal. Právě proto není řešením dotaz na webové stránce, ale odborný zásah doktora. Popíšete tu příběh ze své strany, neuvedete žádná fakta a inklinujete k jáství i hořekování. Na vašem příběhu nesedí tolik souvislostí a nikde ani minimálně nepřipouštíte chybu – tam právě chybí ta reflexe skutečně zničeného člověka – který žije v pocitu viny. Hledáte pouze ospravedlnění pro vlastní činy a sosáte soucit od ostatních okolo – to je psychopatie minimálně.

Jinak já vyrůstal v rodině, kde docházelo ke kopání do hlavy, zabodávání předmětů, zavírání do kotelny/sklepa, šikaně ve škole – denní, … Velice, velice snadno poznám manipulaci, velice snadno poznám lež.

nyjono

No … myslím si to, že i když jsi nemocný a musíš odpočívat, je vás takových víc a jsou možnosti, jak bydlet samostatně.
Popřemýšlej o tom, jestli by ti nebylo líp.

annas

Netvrdím, že nemáte pravdu, protože vás neznám, ale bylo by dobré slyšet i opačný názor. Ví o tom někdo jiný, jak se matka chová? Proč vám nikdo nepomůže?

Nevím, kolik je vám roků, proč se nespojíte se odborem sociální péči, na příslušném úřadu, nebo proč se nesvěříte lékaři, který vás ošetřuje. , Nebo je možné í zavolat na Linku bezpečí, kde jsou odborníci, poradí, jak postupovat, kam se obrátit. Myslím si, že určtitě vám pomohou.

Svěřit se s týráním někomu cizímu, vyžaduje kus odvahy, jenže přes net nejde určitě řešit. To je jen teorie, , někdo vás vyslechne, ale je třeba jednat ve skutečnosti, aby zlo nevyhrávalo a ubližovalo vám.

ivzez

Nic ve Vaší otázce nenasvědčuje manipulaci (kromě výchovy, jež je vždy manipulací) ani tomu,
že by na Vás (a všichni z původní rodiny) byla zlá (byli zlí) > vše je jenom Vaše vnímání a Váš popis.

Pro posouzení, jestli je Vaše matka zlá či manipulátorka ale nestačí subjektivní pocit jedince.

Nelze posoudit ani to, jestli za něco můžete Vy sám > přesněji, jak dalece se na Vašem hodnocení
osob a situací podepisuje Váš zdravotní stav.

Na to, co si máte myslet, musíte přijít sám. To se Vám pochopitelně nejlépe podaří s nějakým odstupem. > najděte
si práci a odstěhujte se do jiného prostředí, kde Vám matka ani ostatní zlí členové nebudou moci do ničeho mluvit.
(Pozor na pronajímatele, aby i on nebyl zlý manipulátor.)

Pozor!
Nikdy se nenechte ovlivňovat lidmi, kteří na povahu lidí usuzují z fotky!

accapulco

To Matesax

Nemate pravdu, detstvi jsem mel podobne, ne stejne, ale take tezke.
V tomto mi doktor nepomuze, neni to totiz v me hlave.
A uz vubec nechci spekulovat o tom, ze by to byla moje vina. Dal mi za pravdu psycholog a vsichni, kterym jsem to rikal. Ptal jsem se na jiny aspekt…

ivzez

Accapulco,

v otázce jsou jenom Vaše hodnocení a tvrzení, neuvádíte žádná konkrétní jednání, z nichž se dalo něco usuzovat.
K objektivnímu posouzení je ale potřebný i pohled druhé strany a hlavně pohled „zvenku“.

Tak, jak jste otázku napsal, má podle mne pravdu Matesax. Také z textu cítím snahu o manipulaci,
chcete po nás, abychom Vám potvrdili, že je Vaše matka manipulátorka, tyranka, … ale neuvádíte
nic, co by těmto tvrzením svědčilo. (Váš „špatný pocit z matky“ nic nepotvrzuje.)

accapulco

Zkrátil jsem to. To, že se jednalo z její strany o diktaturu, terorizování a manipulaci mám potvrzené a rozhodně se nepotřebuji o tomto ujišťovat tady, proto jsem to nepsal.
Z dětství mám sepsáno 16 stran strojopisem, co mi rodina dělala už od útlého dětství a matce dělá nesmírně dobře, že na mě může mít (zhoubný) vliv…

ivzez

Accapulco,

proč jste sem vložil dotaz, který vyznívá, jako kdybyste od nás chtěl uchlácholení, že je Vaše matka
manipulátor, tyran a KdoVíCoVšechno­Ještě, když podle svých dalších slov „toto máte potvrzeno“?

Ptáte se, co si máte myslet o své matce.
Naše reakce vyplývající z vyznění Vaší otázky odmítáte, z fotky ani jednostranných tvrzení nelze nic posoudit

v takovém případě na Vaši otázku neexistuje odpověď.