elektrikář

Nevím čím a jak se moří sadba česneku.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Moření v 4 až 5% roztoku Sulky po 6 až 12 hodin likviduje zárodky živočišných škůdců – především háďátka zhoubného (Ditylenchus dipsaci). Ale není již prevencí houbových chorob, hlavně fuzariózy česneku (Fusarium solani nebo F. oxysporum), které napadají listy, podpučí, kořenový systém a samotné cibule. Vznikají na nich hnědé skvrny, které se rozšiřují dovnitř stroužků. Postižené cibule pak trouchnivějí. Zdrojem infekce je napadená (nemořená) sadba proti houbovým chorobám, ale infikuje se i půda pod výsadbou zejména za deštivého a teplého počasí. Parazit navíc přetrvává v půdě řadu let, proto se doporučuje česnek vysazovat na stejné místo při fuzariozách a hnilobách cibulí teprve za 8 až 10 let, při výskytu háďátka nejdříve za 4 až 5 let.
Správné moření stroužků česneku provádíme krátce před sázením, a to až 5% Sulkou po zmíněných 6 až 12 hodin.
Po slití roztoku Sulky namočíme stroužky na 20 až 30 minut ještě do 0,5% roztoku Rovralu 50 WP nebo 0,8% Rovralu Flo.
Po sklizni je třeba nechat česnek uschnout, pak omýt a uchovávat v suchu a