fcoop

Neví někdo,co to jsou „Vindolandské destičky“?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
led

Ano

Vindolandské texty sú vlastne najstaršie dochované atramentom ručne písané dokumenty na drevených dostičkách v časoch Hadrianovej línie v Británii v 1. a 2. storočí.n.l.
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fi­le:Archaeologis­ts_at_Work_in_Vin­dolanda_-_geograph.org.uk_-_162180.jpg
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Vin­dolanda_tablets

Další odpovědi
annas

Ano

Díky za zajímavou otázku. Dověděla jsem se zajímavosti, které jsem neznala. Zmínka o nich je jen v anglických zdrojích – upraveno podle překladu.

Vindolanda destičky, také známé jako dopisy Vindolanda, jsou tenké kusy dřeva o velikosti moderní pohlednice, které byly použity jako dopisní papír pro římské vojáky, kteří obsadili pevnost Vindolanda mezi lety 85 a 130. Archeologové v r. 1973 našli deštičky promáčené pod odpadky, které byly v blízkosti rezidence velitele. Destičky jsou tenké kousky (5 cm až 3 mm) zhotovené z dovezeného smrku nebo modřínu. Povrch dřeva byl vyhlazený a upravený tak, aby mohl být použit pro psaní.
Pisateli dokumentů byli vojáci, důstojníci atd. Psali výhradně v latině na zmiňované destičky. I když texty většinou postrádají interpunkci nebo správné hláskování, najdeme v nich i latinské zkratky, které je nutné dešifrovat. Některé z textů jsou jen hrubé návrhy dopisů, které byly později odeslány, jiné jsou zprávy přijaté vojáky od rodin a přátel. Některé tabulky mají čmáranice a kresby na nich.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://ar­chaeology.abou­t.com/od/vter­ms/qt/Vindolan­da-Tablets.htm&e­i=eIVQT8G8CsjF0QX­3to35Cw&sa=X&o­i=translate&ct=re­sult&resnum=14&ved=0­CKMBEO4BMA0&prev=­/search%3Fq%3Dvin­dolanda%2Btablet­s%26hl%3Dcs%26rlz%3D1T4G­GLL_enCZ387%26prmd­%3Dimvns

viking3

Ne

led

Ad Annas,
ďakujem za preklad, neuvedomila som si, že nie každý, kto nevie reč, používa aspoň translátor.

annas

Led, nic se neděje. Děkuji. Ráda se dovídám nové věci, někdy opravdu české stránky nestačí. Učila jsem se němčinu, takže u angličtiny pomůže překladač, ale musí se člověk trochu orientovat.