Lucieeee

Netušíte, proč se šunce říká „šunka“ a vysočině (salámu) „vysočina“? Díky moc :)

Nejlepší odpověď
annas

Název salámu Vysočina podle oblasti. Začal se vyrábět koncem roku 1967 v masozpra­cujícím závodě v Hodicích, kde tradice výroby trvanlivých salámů sahá až do roku 1926,kdy byla založena Akciová továrna na salám a poživatiny v Hodicích. – obec v okrese Jihlava, dnes kraj Vysočina. Dříve oblast Vysočina.

http://aktual­niletak.cz/le­taky/2012/7/4/­makro-epikure-trvanlive-masne-vyrobky.pdf

Etymologický slovník uvádí, že šunka je název starý, známý už v 16. a 17. století, pochází z německého Schunke, později Schinke, dnes Schinkem. U nás se v roce 1712 užíval výraz šinka. Histrockým vývojem hlásek vznikl dnešníí výraz.

Kdo pojmenování vymyslel, těžko říct. To se často nedovíme ani u jiných pojmenování.

Další odpovědi
terry

Šunce se říká šunka ze stejného důvodu, jako se říká dveřím dveře, kamenu kámen, atd,

led

Hovorí sa tak podľa skráteného názvu: xxx ´šunka´, saláma ´vysočina´
keď je tých rôznych šuniek viac vedľa seba, tak sa povie celý názov.