zjentek

Nesou hasiči při požáru nějakou odpovědnost za poškození hořícího objektu vodou?

Nejlepší odpověď
led

Pri zbytočnom, nadmernom poškodení musia zdôvodniť účelnosť zásahu práve týmto spôsobom.
Snahou zasahujúcich jednotiek je v prvom rade okrem samotnej likvidácie požiaru, záchrana života, zníženie ohrozenia okolia, pri minimálnom poškodení ohrozeného objektu a následkov na životné prostredie.
Ale mieru príčin, poškodenia a zodpovednosti zhodnocujú príslušní odborní znalci, ktorí o tom napíšu správu a odošlú na príslušné úrady.

Další odpovědi
Lgee

Nejspise ano

Edison

Právě jsem to ověřil (osobním dotazem): Rozhodně nenesou. Existují pokusy na nich nějaké náhrady vymoci. Ano, zkusit to lze, ale je to nevyhratelné.

led

edison, práve preto sú tie papierovačky po zásahu. aj u hasičov platia pri zásahu predpisy a priority. napríklad:
ak ti začne horieť železná konštrukcia pod nohami, utekaj kadeľahšie,
mrtvý hasič = žiadny hasič
(železná konštrukcia totiž nehorí, ale rýchlo sa rozpadá)
Ak na druhej strane cesty je požiar a ty ideš s cisternou neváhaj a zablokuj, ale neohroz ostatných účastníkov cestnej premávky. (tu nezabudnem na prípad plameňom horiacej celosídliskovej elektrickej rozvodne a cisterna stála a zavýjala, pretože šoféri naňu nebrali ohľad, tak veliteľ zásahu rozhodol pomaly s autom s vreštiacou sirénou vojsť do križovatky a donútiť tak všetkých zastaviť jazdu.)

led

Niekedy zdanlivo zbytočné škody môžu zachrániť vyššie hodnoty

zjentek

No tak to máte absolutní pravdu ;)