dob.anet

Nesetkali jste se někdy s přirovnáním „kráčet jako koza na most“?

Nevíte, co to přesně znamená?
Doplňuji:
Vančura – Markéta Lazarová

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě jde o neologismus, který vytvořil autor..

Určitě souvisí s vlastnostmi kozy, kteé má. Podle podobnosti vznikla přirovnání.

V mém sousedství chovali plemenné býky a kozly. Často jsem viděla, jak některá sousedka za sebou táhla kozu, musela ji pobízet, často trucovala, i když šla „za aktem lásky“. Takže koza je raději volná, svobodná.

V Lidových rčení od. J. Zaorálka jsou uvedená různá rčení a přirovnání, ale jen podobná. To vaše nikoliv.

Třeba jde jako „koza na ledě“ je uvedené v přirovnáních = nejistě, škobrtavě. Jít jakoby s kozou na led, ukázat, co dovedete.

Kráčet jako koza na most – bych vyjádřila podobně jako jít s kozou na led – nemůžete spěchat, opožďujete se, jdete nejistě, někdy se i bojíte, ukážete, co umíte.

Namrzlý nebo mokrý most je nebezpečný, úzký most – voda kolem – obava.

Může to být i jinak. I když M. L. znám, nepamatuji si už přesně, v které situaci bylo to přirovnání použito.

Další odpovědi
Bedy

Zkusil jsem toto, jak Vy říkáte, přirovnání zadat do dvou vyhledávačů, no ani jeden jej nezná. Bohužel i já toto slyším poprvé. Nicméně rád si počkám na případné vysvětlení, co toto přirovnání znamená – docela se mi líbí, je originální.

andyana

Víš jistě, že to existuje…

anonym

Myslím i,že toto přirovnání si někdo vymyslel,tak jako ty jiné,ale toto asi není nikde sepsané.Zdá se mi to poněkud neobvyklé.