Avatar uživatele
dob.anet

Nesetkali jste se někdy s přirovnáním „kráčet jako koza na most“?

Nevíte, co to přesně znamená?
Doplňuji:
Vančura – Markéta Lazarová

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56 před 3280 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zřejmě jde o neologismus, který vytvořil autor..

Určitě souvisí s vlastnostmi kozy, kteé má. Podle podobnosti vznikla přirovnání.

V mém sousedství chovali plemenné býky a kozly. Často jsem viděla, jak některá sousedka za sebou táhla kozu, musela ji pobízet, často trucovala, i když šla „za aktem lásky“. Takže koza je raději volná, svobodná.

V Lidových rčení od. J. Zaorálka jsou uvedená různá rčení a přirovnání, ale jen podobná. To vaše nikoliv.

Třeba jde jako „koza na ledě“ je uvedené v přirovnáních = nejistě, škobrtavě. Jít jakoby s kozou na led, ukázat, co dovedete.

Kráčet jako koza na most – bych vyjádřila podobně jako jít s kozou na led – nemůžete spěchat, opožďujete se, jdete nejistě, někdy se i bojíte, ukážete, co umíte.

Namrzlý nebo mokrý most je nebezpečný, úzký most – voda kolem – obava.

Může to být i jinak. I když M. L. znám, nepamatuji si už přesně, v které situaci bylo to přirovnání použito.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Bedy

Zkusil jsem toto, jak Vy říkáte, přirovnání zadat do dvou vyhledávačů, no ani jeden jej nezná. Bohužel i já toto slyším poprvé. Nicméně rád si počkám na případné vysvětlení, co toto přirovnání znamená – docela se mi líbí, je originální.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
andyana

Víš jistě, že to existuje…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Myslím i,že toto přirovnání si někdo vymyslel,tak jako ty jiné,ale toto asi není nikde sepsané.Zdá se mi to poněkud neobvyklé.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek