annas

Nesetkali jste se někde s tvrzením, že Švejk byl gay? Na netu jsou jen starší kusé informace.

Literární kritik Chalupecký totéž tvrdí o Švejkově autorovi Jiní uvádějí, že Hašek byl transvestita. Rovněž mu připisují převážně negativní vlastnosti.

Sice nic se nemění na tom, že Osudy jsou významným dílem nejen české literatury.

Před několika dny jsem v ČRo zaslechla rozhovor na téma homosexualita a významné osobnosti. Autor vyslovil domněnku, o níž jsem se zmínila. Ale žádné podrobnosti.

Doplňuji:
U Švejka mě napadlo, zda někdo nezaměnil významy slova = obtěžovat, dávat nesmyslné příkazy, neustále kotnrolovat, podávat hlášení za pojmenování homosexuála.

Pochybuji, tedy myslím. Myslím, tedy pochybuji … Protože jsem nikdy zmiňovaná tvrzení zaujala, chtěla jsem si přečíst, co si myslíte vy.
Neposuzuji člověka podle jeho sexiální orientace.

Nejlepší odpověď
Conchus

A jaká přání plnil Švejk té paní z ČB, která přijela na návštěvu za npor. Lukášem?
(Švejk byl tehdy u Lukáše důstojnickým sluhou a když se Lukáš večer vrátil domů, tak Švejk pravil, že paní měla šest přání a že po té jízdě spí jako zabitá.)
Doplňuji:
Konec konců, ať byl Hašek či Švejk tím či oním, je to furt krásný román.

Další odpovědi
anonym

Ano, právě takto vznikají drby a pomluvy, jimiž se živí bulvár nejhoršího zrna.
Odkaz na 4 roky starý článek v odkazu, nejen vyvrací domněnky (nikoliv tvrzení) a zároveň glosuje velice lapidárně – „fáma a snůška hovadin“!
Opravdoví literární vědci se k podobným spekulacím a mystifikacím neuchylují.
Z podobného soudku byla i nedávný „objev“ o Titaniku jako velkolepém pojišťovacím podvodu, viz otázka:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/narazil-titanik-na-ledovec
Jak vidno, stále se najdou ti, co skočí na každý špek.
Doplňuji:
Někdy to vypadá, že lidé místo, aby si připomněli citát: „Když nemůžeš šířit světlo, tak aspoň nezacláněj!“, snáze sklouzávají k vlastní modifikaci -
Když někdo nedokáže napsal geniální dílo, aspoň se ho pokouší shodit nějakým jízlivým pamfletem.

Zdroj: http://jaroslav­novak.blog.id­nes.cz/c/29953/­Hasek-Gay-nebo-milovnik-jedine-zeny.html

anonym

Ahoj, Anas. Kdysi jsem nějakou zmínku na toto téma zaslechla. protože u nás se ale vše nafukuje a s velkou oblibou zveličuje, Bůh suď, jak to vlastně celé bylo. Švejk se rozhodně Haškovi povedl. Mně jako čtenáři je skutečně jedno jak to bylo se sexuální orientací jak spisovatele, tak jeho hlavního hrdiny.
Když to vezmete kolem dokola, většina výjimečných lidí je a byla v něčem „ulítlá“, hodnotíme ale jejich dílo a to, co po nich zůstalo, odkaz, který tu je pro další generace.

www

Literární postava může být vším, co jí dá autor do vínku, záleží jen na něm.
Já osobně jsem ten pocit ze Švejka neměl, jak už bylo uvedeno v odpovědi předemou a roztodivné úvahy o té či oné postavě nesleduji. Byl to zkrátka příjemný a milý chlapík a dílko mistrovské 🙂.

Damiana

Mám takovou zkušenost, že ten, kdo na druhém vidí cokoli „zvláštního“ a s oblibou se v tom šťourá, má obvykle sám nějaké ty pikantní kosti v almaře. Z toho usuzuji – kdoví, za co se převléká původce švejkovsko-trans-gay teorie?

Bičiště

Uvahy o Haškovi v tomto smyslu vznikly z toho, že v jeho povídkách nejsou zmínky o sexu. Vše je velice vtipné, humorné, ale sex v tom není. Nicméně je třeba vzít do úvahy, že byl ženatý, měl syna a z Ruska si dovezl druhou manželku aniž by se s tou první rozvedl. Nebyl za to trestán jen proto, že tehdejší ČSR neuznávala po 1. sv. válce SSSR a tedy ani jejich zákony, a sňatek dle práva ČSR byl neplatný.Hašek popíjel od útlého mládí-viz jeho dílko „Ve dvou se to lépe táhne“. Je to popis bohapustého pítí na trase po Čechách od jedné hospody k druhé.(Druhý kumpán byl Zdeněk Matěj Kuděj) Za války v Rusku prý tolik nepil, stal se politickým komisařem a vydavatelem novin v Rudé armádě. Po návratu z války zase začal vymetat pražské hospody a kamarádi, kteří Císaře pána nezradili, a dosloužili v armádě Rakousko uherské mu u piva říkali: Hašku, měl jsi štěstí, že jsme tě v tom Rusku nechytili, jinak jsme tě oběsili.Životem Haška se zabýval kdekdo a vyšlo o jeho životě dosti knih.
Doplňuji:
(Doporučuji: Radko Pytlík – Toulavé house,aneb zpráva o Jaroslavu Haškovi)

led

Rôzne ‚morálne‘ reči sa vedú snáď o každom známom človeku v ľudskej historii. Očakávam, kedy to povedia o Henrichovi 8. vzhľadom na jeho problémy s potomstvom.
Je pravda, že Jaroslav Hašek sa počas vojny zmenil, začal viac piť alkohol aj jeho Švejk i rôzne satirické poviedky vznikli na základe jeho skúsenosti z vojny a vplyvu ruskej revolúcie, ktorých bol priamym účastníkom…
Neprajníci jeho burcujúcej a satirickej tvorby stále hľadajú možnosti, ako ho morálne zlikvidovať z povedomia ľudí.

dudu

Jednoznačně podporuji názor kolegy Conchuse. Mimochodem paní Annas, kolik bylo vlastně Švejkovi v jeho době let?
A co třeba andělé, jsou to chlapci, či ženy nebo jakési bezpohlavní bytosti?

annas

Oprava: …tvrzení neslyšela, zaujala mě… sexuální orientace..

Když jsem slyšela v rozhlase jméno Jindřich Chalupecký, zbystřila jsem pozornost, protože ho znám jako významného literárního kritika. Proto jsem se začala dál zajímat.
Ptala jsem se na názory, netvrdila, že myšlenka je pravdivá. Nikomu jsem nic nepodsouvala a nepřesvědčovala. Na článek z blogu Dnes jsem nenarazila.

Ale je pravda, že pověst se šíří. Záleží na tom, kdo jí uvěří, protože chybné interpretace mohou ublížit nejen mrtvým, ale i živým.

anonym

Párkrát tu byla rada jak je důležité umět vložit klíčová slova neb řetězec znaků do vyhledávače. V tomto případě stačilo zadat dvě slova „Hašek, mezera a gay“ a v tu ránu vyskočí snad 7 odkazů.
Pokud druhé odkazujeme na správné využívání google, měli bychom se tím řídit i sami a ne šířit nepodložené dohady a bludy.
Především lidé z oboru si hlídají zdroje – ne nadarmo platí i v novinařině, každou „zprávu“ ověřit nejméně ze DVOU NEZÁVISLÝCH zdrojů !!

anonym

Oprava – „byl i nedávný objev“, – původně „byla i nedávná otázka“, po úpravě zůstalo"a".