zzzlatokopka

Nese soudce hmotnou odpovědnost vůči svému zaměstnavateli?

Pokud mu odeberou talár, protože se flákal a tím vznikla spousta průtahů. Lidé jenž se soudili budou kvůli průtahům pravděpodobně žádat odškodnění a to bude muset vyplatit stát.

Každý zaměstnanec musí nahradit zaměstnavateli škodu až 4,5 násobek hrubé mzdy, platí to i pro soudce?
Může na něm stát vymáhat případnou škodu, která vznikla jeho zaviněním?

http://www.no­vinky.cz/doma­ci/366583-prazska-soudkyne-prisla-o-talar-protahovala-vice-nez-300-pripadu.html

Nejlepší odpověď
arygnoc

štát túto škodu môže vynáhať.
keď to právo uplatní.

ale – rozhodovať o tom bude sudca (sudcovia) – no a pokiaľ platí „vrana vrane oči nevykole“ …

;-Q

Další odpovědi
Agneta

V nekorumpovaném státě by to mělo platit…:DDD
Ale co chceš od banánových republik?:DDD

ivzez

Zaměstnanec odpovídá za škodu způsobenou zaměstnavateli.

Míněna je škoda způsobená (zaviněná) nedbalostí nebo porušením předpisů.
Jde o tzv. obecnou odpovědnost, za niž může zaměstnavatel vymáhat max. 4,5 násobek průměrného výdělku.

Dohodu o odpovědnosti tzv. „hmotnou odpovědnost“ lze uzavřít pouze na hodnoty, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat. V případě uzavřené dohody zaměstnanec za škodu ručí v plné výši, ledaže by prokázal, že škodu zčásti nebo zcela nezavinil.

Pochybuji, že by soudci měli uzavřenu dohody o odpovědnosti …

—–———–
Pro úplnost:
V prvním případě (obecná odpovědnost) musí zaměstnavatel zaměstnanci prokázat zavinění. V druhém případě (dohoda o odpovědnosti) prokazuje
zaměstnanec, že škodu nezavinil.

Agneta

Pepo25 >>> v banánových republikách se dělá škoda, o kterou se nikdo nezajímá, tam se taky neplatí daně, ty musí platit jen tamní průmysl z Evropy, a stát je placen z rozvojové pomoci – z EU atd.
Nevidíš tady nějakou, i když třeba malou podobnost?:DDD

Pepa25

Moc nerozumím poznámkám o vránách a banánové republice: kárný senát, tvořený jinými soudci (ostatně jak jinak), ji přece protrestal …

zzzlatokopka

Potrestal, propustili ji, což je vpořádku, ale ona udělala škodu, a já se ptám, zda po ní budou vymáhat tu škodu. Zda má hmotnou odpovědnost.

Jde o to, že se flákala, takže škoda nevznikla třeba justičním omylem.