samicek333

Nese se zvuk větrem?

Myslím to například tak, že jste asi 2 km od nějaké hlasité skupiny lidí, jste v otevřené krajině bez překážek. Když zavane vítr směrem od té skupiny k vám, donese k vám i její hlasy? Uslyšíte tu skupinu silněji, než když je bezvětří nebo když spíš vane vítr jiným než tímto směrem?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela určitě. Je to dáno charakterem zvuku. Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, zde konkrétně vlnění vzduchu. Vítr vlnění vzduchu unáší a tím zvyšuje doslech zvukového zdroje.

Další odpovědi
Pájo

Jak už píše mosoj.
Jen doplním, že se zvuk šíří lépe i po dešti.

tomasstir325

Čím rychlejší vítr, tím líp. Pokud vane vítr 100 km za hodinu tak sečtete rychlost zvuku (ve vzduchu) a 100, tím je zvuková vlna rychlejší a silnější než kdyby bylo bezvětří.