Tonie

Neschopnost se nadechnout při fyzické námaze..

Ahoj, mám další dotaz.. Dnes nás v tělocviku vyhnala učitelka ven, měli jsme uvěhnout tři a 3/4 kolečka.. Byla jsem v první půlce, rozeběhla jsem se docela v pořádku, ale k půlce kolečka semi začlo hůř dýchat. Ke konci kolečka už jsem lapala po dechu, sýpala, dýchala otevřenou pusou a musela se zaklánět, nosem bych se nenadechla. Tlačilo mě na hrudi a strašně rychle mi bilo srdce. Odběhla jsem kolečko a 3/4 a vzdala jsem to.. Bylo mi tak zle, že jsem věděla že kdybych běžela dál, nejspíš bych se na tu dráhu někde svalila..
Byla jsem jediná ze třídy kdo to neuběhl.. ty tři a 3/4 kolečka zvládla i astmatička a dvě holky, které váží dvakrát víc než já a jedna z nich nemá pohybu o nic víc než já.

Dělá mi to problém už dýl. Když jdu k nám domů z vedlejší vesnice, musím vyjít malý kopeček (tak 40m) lesem. Ikdyž jdu pomalu, ikdyž se snažím dýchat zhluboka a pomalu, tak stejně když se vyšplhám nahorů, jsem zpocená, strašně rychle mi bije srdce a motá se mi hlava.
A to si nemyslím že bych měla nějak extra špatnou kondici.. V těláku jsem takhle nezvládala ani 100× přeskočit přes švihadlo. Prostě jsem nezvládala dýchat, nemohla jsem se vůbec nadechnout a pak mi strašně bušilo srdce..

A tak si trochu říkám, jestli by to nemohlo být něco se srdíčkem nebo tak. Říkala jsem to otcovi a ten mi řekl, že to se stává, že prostě nemám fyzickou kondici. Jenže – vážím 52kg, je mi skoro 17 a měřím 163, tlustá nejsem.. A stejně to dvě holky dvakrát větší a širší než já uběhly a já ne.
Nemůžu ani vyjít kopec aniž bych se nezadýchala a nerozbušilo se mi srdce.

Jenže si zase nechci přijít jako hypochondr. Přišla bych si nesmírně blbě kdybych si s tím přišla stěžovat za doktorkou a oni by mi nakonec na nic nepřišli..
Tak se radši chci zeptat tady, jestli tu není nějaký pan doktor nebo doktorka.. a nebo někdo, kdo by s tím měl zkušenosti..

Můj otec má vysoký krevní tlak, možná má se srdíčkem ještě něco, ale to nevím.. neříká mi takové věci. Máma má tlak zase nízky. Její táta (děda) má nějaké onemocnění srdce, ale nevím jaké.

A já teď nevím, jestli jsem jen na tom s fyzičkou tak moc špatně, že neuběhnu ani půlku toho co ostatní holky z mé třídy, nebo jestli je špatně něco na mém zdraví.

(taky se mi, zatím tedy jen dvakrát, stalo to, že jsem ráno vstala, šla si chystat snídani a zničeho nic se mi rozbušilo srdce, bylo mi na zvracení, úplně se mi rozmazal zrak. valila jsem takto na záchod abych mohla popřípadě zvracet, ale do deseti minut mi přestalo hučet v uších, udělalo se mi líp a srdce se uklidnilo. Lidi mi říkali že to může být od psychiky, nějaká úskostná porucha.. Ale stejně mi nejde do hlavy že bych byla takové tele co nezvládne uběhnout to, co o 20kg těžší holky..)

Zatím to není nijak akutní, spíš maximalně otravný když nevýjdu kopec bez bušícího srdce a lapání po dechu, ale chci vědět co dělat, nechci být u mé doktorky velkej hypochondr.
Máte někdo zkušenosti s podobnými problémy..?

Nejlepší odpověď
mosoj

Na malý kopeček dlouhý 40 m nepotřebuješ fyzickou kondici maratonce.
Já to typuji na srdeční či oběhový problém. Je v tvém zájmu navštívit lékaře.

Další odpovědi
manon

S lékařem se poradit, pokud se ti motá hlava po vyjití kopce, je na místě. Pokud bude vše v pořádku, napadá mne jen menší kapacita plic a špatné dýchání u běhu. Já jsem amatér, poraď se s někým, kdo běhá dlouhé tratě, jak správně dýchat. Přidám něco, o čem si já myslím, že pomůže: „Kdyz je volny, mene narocny beh a jde to "udychat“ pouze nosem, tak proc ne?Nedovedu si vsak predstavit, ze bych napr. pri rychosti behu 3min./km dychal pouze nosem, respektive nadechoval se pouze nosem a vydechoval pouze usty!!??
To bych musel mit nosni dirky o hodne vetsi nez mam nyni!!
Je pravdou, ze pro sklidneni organismu po nejake zatezi lze praktikovat hluboky nadech nosem a vydech usty!!"
Takže zkus při běhu nádech nosem (s počítáním na na dvě až 3 doby) a stejně dlouhý pak výdech ústy. Mně se to osvědčilo.
http://www.babos-sports.cz/diskuzni-forum/trenink/nejen-o-treninku/spravne-dychani-pri-behu

led

Skrátka a jasne. Navštív lekára a informuj ho o problémoch.
„Zatím to není nijak akutní, spíš maximalně otravný“… Neodkladaj návštevu lekára!
Z maličkej trhlinky v hrádzi môže vzniknúť záplava.

isteron

Mám podozrenie na angínu pektoris, alebo tachykardiu. A rodinná anamnéza je dôležitá. V každom prípade treba zájasť za internistom alebo kardiológom. Vekom sa možu problémy zhoršovať a samé sa to nikdy nevylieči !

RyuzakiKate

Taky mívám dušnost, ale protože už dlouhodobě trpím anemií a mám nízký tlak. Buď ráda, že uběhneš aspoň to kolečko, já se dusím už po půlce a pak se mi začne motat hlava. Určitě se běž poradit s doktorem/dok­torkou a případně si nech napsat částečné uvolnění na tělák, jinak tě tělocvikář/ka bude otravovat s tím, že „to zvládne i malé dítě z primy“ či „neodmlouvej a koukej běžet“, fakt, mám to ozkoušený, tělocvikáři jsou skoro všude stejní idioti.