íra

neschopenka ve vězení

Chtěla bych se zeptat, pokud odsouzený nastoupí v pracovní neschopnosti, kdo mu bude vyplňovat lístek na peníze a kam mu nemocenská bude chodit.
Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
standa

Nemocenské pojištění zaměstnance, který byl odsouzen k trestu odnětí svobody, zaniká po dobu výkonu tohoto trestu, i když po tuto dobu trvá pracovní poměr, a proto po dobu výkonu trestu odnětí svobody odsouzenému zaměstnanci dávky z jeho zaniklého nemocenského pojištění nenáleží.

Pouze v případě, že odsouzený nastoupil výkon trestu odnětí svobody v době, kdy byl práce neschopen a pobíral nemocenské, může okresní správa sociálního zabezpečení povolit na základě písemné žádosti, aby se nemocenské vyplácelo rodinným příslušníkům odsouzeného zaměstnance, nejvýše však do tří čtvrtin.

Po propuštění z výkonu trestu se obnovuje nemocenské pojištění odsouzeného zaměstnance za předpokladu, že jeho dřívější pracovní poměr zůstal i po dobu výkonu trestu odnětí svobody zachován a trvá i v době po propuštění na svobodu.