twistr

Jak lze vyřešit problém? Dlouhodobá neschopenka po úrazu, pokračování na gynekologii a současně případný nástup na MD?

Prosim o radu,jsem na dlouhodobe neschopence (nejdrive uraz u prakticke,pak prevzata s otehotnenim na gynekologii)a mam pristi tyden zadat a teoreticky nastoupit na materskou,na kterou ale nemam narok,jiz pocitali.Chci se zeptat ,jak mohu prejit na gynekologii na neschopenku spojenou s porodem,z nynejsi stavajici dlouhodobe neschopenky.Na socialce ani gynekologii nevedi,pani doktorka to nikdy nedelala,prijde mi hloupost nynejsi rusit a pak se zamitnutim o materske vystavovat neschopenku spojenou s porodem?Tim padem by to bylo treba mesic zpetne a to asi taky nejde?Nikdo mi neumi poradit,proto se obracim zde a Dekuji za radu Hana.

Neschopenka spojena s porodem

Odpovědi
akneleh

Dobrý den, pokud Vám jde o to, že nyní jste na neschopence u praktického lékaře a chcete přejít na neschopenku na gynekologii, pak k tomuto slouží formulář Hlášení ošetřujícího lékaře. Tento formulář slouží právě ke změnám údajů, které se týkají pracovní neschopnosti. Původní lékař vyplní kolonku
Propuštění dočasně práce neschopného pojištěnce ze své péče a
nový lékaře vyplní Převzetí dočasně práce neschopného pojištěnce z péče jiného ošetřujícího lékaře do své péče. A půjde také o změnu diagnózy z úrazovou na gynekologickou – toto všechno se vyplňuje na jednom formuláři Hlášení ošetřujícího lékaře.
Ukončení pracovní neschopnosti pak vyplňuje nový lékař (gynekolog).

Co se týče nástupu na mateřskou dovolenou, pak pokud nemáte nárok, pak nastupujete rovnou na rodičovskou dovolenou, ale toto se již netýká ČSSZ – nejspíš půjde o Úřad práce (ale já jsem si rodičovskou dovolenou vyřizovala naposledy před pěti lety, od té doby se mohl postup změnit).
Odkaz na formulář na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) https://eportal­.cssz.cz/web/por­tal/tiskopisy-hol

ivzez

Otázku jste v ± stejnou dobu položila „u konkurence“,
kde jsem Vám na ni ve 14.30 odpověděla: https://www.po­radte.cz/spolec­nost/59237-nemocenska-v-souvislosti-s-porodem.html?datum

Poznámka:
Neuvedete-li, kolik podpůrčí doby Vám zbývá, a jestli jste
účastna na nemocenském pojištění (jestli stále trvá zaměstnání),
nelze dost dobře odpovědět.
_________

K odpovědi Akneleh:
Na mateřskou a rodičovskou dovolenou (= volno od zaměstnavatele)
mají nárok pouze zaměstnané ženy (zaměstnaní rodiče). Jestli tazatelčino zaměstnání skončilo (a mně se zdá, že ano), nemá nárok ani na jedno.

Něco jiného jsou dávky nemocenského pojištění (nemocenské,
PPM) a státní sociální podpory (RP), na něž může být (na RP je)
nárok i po skončení zaměstnání.

Tazatelčinu neschopenku už vede gynekolog, tazatelka by
stávající dlouhodobou neschopenku chtěla převést na „neschopenku
v souvislosti s porodem.

Otázkou ale je, jak dlouho neschopenka trvá, jestli jí ještě zbývá část podpůrčí doby a jestli stále trvá nemocenské pojištění (zaměstnání).