Kepler

Nepřipomíná vám to propagandu čsl. komárů v 50. letech, kdy za neúrodu brambor mohli američtí imperialisté?

Tím, že u nás prý záměrně rozšířili „zlého amerického brouka“, tedy mandelinku bramborovou? To je v dnešní době prostě NEUVĚŘITELNÉ! Jak se vyjádřil ruský poslanec Alexej Žuravljov: pravým viníkem oteplení jsou Spojené státy americké, které testují „klimatickou zbraň".
Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/rusko-klimaticke-zmeny-usa-zima-zuravljov-permafrost-moskva.A200116_154­821_zahranicni_jhr

Nejlepší odpověď
Edison

To, že za oteplování může západní imperialistická konzumní společnost, o tom asi žádná. Největší spotřebitel úplně všeho, energií, produktů, největší produkce odpadů… Jen hodnězdrojů znečištění, včetně těch klimatických Západ vydistribuoval mimo „svůj“ svět, hlavně do Číny. Do jistě míry by se to dalo považovat za sociologicko ekonomickou „zbraň“, ale jen hoooodně přeneseně a nadneseně… Čili z půlky bych s rusem souhlasil…

Další odpovědi
autacek

No, ona k nám ta mandelinka tehdy ale opravdu přišla ze západu.

Ametyst

Pod velením zelené sekty zase poroucime větru dešti. Je smutné, jak svět hloupne a stáčí se doleva. Je dobré si pamatovat, ale na štěstí to nepřidá.

EKSOT123

Článek je zajímavý. V ruských zdrojích jsem nehledal, tak jen k článku. Při pozornějším přečtení se naštěstí zdá, že to není podáváno jako protizápadní propaganda, ale jen jako jedna z teorií jakéhosi ruského činitele. Samotný Putin tam říká, že příčiny oteplování nejsou dobře známé. Rusko má jistě různé zkušenosti se vzájemným záškodnictvím, a tak asi tato teorie nebyla hned úplně smetena ze stolu. Článek tentokrát snad není protiruský a kupodivu snad ani není překroucený. Asi stačí úsměvné téma.

Kepler

Mně tedy nejvíc rozesmálo tvrzení o „klimatické zbrani“. Ať už jsou příčiny globálního oteplování jakékoliv, zčásti to jsou i elektrárny. Jen tak na okraj: v USA se už vyrábí větší část elektřiny z obnovitelných zdrojů, což se nedá říct o většině zemí EU a o Rusku, nebo dokonce Číně už vůbec ne.

Edison

Jj… přesně tak… Jen připomenu, na co tu elektriku ti Číňani vlastně potřebujou. Řekl bych, že na výrobu. A na výrobu pro koho? Pro Rusko moc ne. Největším konzumentem výroby Rusko moc není. To je právě ten „náš“ Západ. Tedy myslím, že ač se to nezdá, tím producentem bordelu v Číně je prostě Západ.

Dochy

Autacek: No, ona k nám ta mandelinka tehdy ale opravdu přišla ze západu.

To sice ano, ale do Evropy se dostala už v 19. století a masově se začala šířit zhruba v době 2. světové. (alespoň dle wiki) U nás asi počátkem padesátých let. Vzhledem k tomu, že rychlost šíření po Americe v 19. st byla kolem 140km ročně ten postup Evropou asi celkem odpovídá…

Edison

Taky je třeba brát v potaz, proč se tak stalo. Jednak klimatické podmínky, jednak ve válkou zničené Evropě přestala mít na západě co žrát. My jsme zůstali válkou celkem nedotčeni. Dalším aspektem může být pohyb vzdušných mas.

Edison

Jediné, v čom se patrně propaganda mýlila byly ty shozy z letadel.

Dochy

Jo a ještě: Odkud mandelinka asi měla přijít, když i brambory máme z Ameriky??? Takže nadávat na Ameriku kvůli mandelince a nevelebit Ameriku kvůli bramborám není fér 😉

EKSOT123

To je přesné!
Možná k poválečnému rozšíření mandelinky přispělo sucho 1947.

autacek

No prostě to byl brouk imperialista, páč sem přišel ze západu. Ostatně takový rus domácí například nepochází z Ruska, ale z Afriky.