Rokio

Nepřijde vám, že trestní právo je čím dál tím mírnější a psychiatři přísnější?

Dnes nejsou tak tvrdé tresty za spáchání trestného činu či přestupku. Ve středověku se například za krádež usekla pachateli ruka. Teď je za krádež trest jen v podobě peněžité pokuty (drobná krádež) nebo podmínky či pár let vězení (větší krádeže).

Není ale podle vás divné, že v současné době jsou psychiatři hodně přísní a na lidech, kteří před pár desetiletími byli považovány za duševně zdravé, vidí duševní poruchy? Před pár desetiletími tolik duševních poruch nebylo.

Pokud jde o mě, tak já mám Aspergerův syndrom, což je porucha, která vznikla v roce 1992. (Byla stanovena jako diagnóza.) Pokud bych byl narozen dříve, byl bych úplně zdravý.

Jaký máte na to názor vy? Není podle vás divné, že tresty jsou čím dál tím mírnější a duševních poruch ke čím dál tím více?

Nejlepší odpověď
Drap

Určitě mi to tak nepříjde. Nechceme se přece vracet do středověku.

Další odpovědi
dubraro

Mně se hlavně zdá divé, že tresty jsou v podivném poměru ke skutečné škodlivosti činu.

Dochy

Nejde o přísnost. Jde o to, že lékařská věda se vyvíjí a některé poruchy, které dříve nikdo neznal a maximálně byli přičítány k osobnosti člověka, nyní již chápe jako poruchu či nemoc a snaží se zjistit jak co nejlépe lidem s touto diagnózou pomoci. Například většina dětí s Aspergerovým syndromem by nejspíš byla vyloučena z klasického školství jako děti s nezvladatelným chováním, kteří jen zdržují ostatní od výuky a nakonec by skončili někde jako dělníci ve výkopu nebo krmiči u dobytka (přes jejich potenciálně slušný intelekt)

V současnosti se jim může věnovat psycholog/psychi­atr, který může i lidem v okolí pomoci s pochopením choroby a poskytnout jim základní návod jak projevy zvládat a tím snížit nepříznivé dopady jak na pacienta (a jeho vývoj/růst) tak jeho okolí.

Kryšpín

Třetina národa v Česku navštěvuje psychitra a občas u soudů vypadne roszudek: „Nevěděl, co dělá.“ Proto má menší flastr.

Mc Merkurion

… kecáš nesmysly, kdyby jsi byl zdravej, nebral bys důchod, takže teď, díky tomu, že tě uznali nemocným, máš peníze, pokud bys byl narozen dříve, musel bys pěkně hákovat, a ne si válet šunky …