Rokio

Nepřijde vám také, že slovo úchylka má tři významy?

  1. význam – úchylka v oblasti pohlavního styku/sexu (perverze, parafilie) – např. pedofilie, zoofilie, nekrofilie, bondage atd.
  2. význam – úchylka v oblasti sexu v přeneseném významu – ne pohlavním styku (také perverze, parafilie) – např. fetišismus, frotérství, sledování někoho při pohlavním styku (nevím, jak se tato sexuální úchylka jmenuje) atd.
  3. význam – úchylka v přeneseném významu nabývající neutrálního charakteru – např. úchylka pro sběr hodinek, úchylka pro luštění křížovek, úchylka v uklízení

Vidíte zde také ten rozdíl?

Nejlepší odpověď
annas

Úchylka je stále úchylka. Podle SSJC má dva významy.

jinak to, co jste uvedl je něco abnormálního , vybočuje to z něčeho v oblasti sexu viz 2.
Druhý význam je odchýlení se od něčeho – viz 1

"úchylka – odchylka

  1. uchýlení se od přímého, obvyklého směru, normálu: úchylka střely, magnetické střelky.
  2. (menší) odlišnost, různost, rozdíl 1: úchylka od zvyklostí vybočení; duševní úchylka; přípustná úchylka přístroje tolerance"

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C3%BAchyl­ka

Slovo má vždy význam základní, další mohou být přenesené, synonymní, odborné, slangové, nářeční atd. Takže základní význam může mít jiný název.

Ale definice zůstává – zoofilie je úchylka …, pedofilie je úchylka …

Další odpovědi
elkon

Úchylka (anomálie), je pořád úchylka. K čemu se přiřadí, není rozhodující. Slov, které mají různé významy existuje řada. Nemá cenu je vyjmenovávat. Jen jeden příklad: příčka. Příčka na žebříku, příčka jako stěna.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.