Shady

Nepřijde vám systém karmy zvrhlý?

Podle hinduismu apod. člověk trpí za věci z minulých životů které si ani nepamatuje.

Nejlepší odpověď
jjj123456789

Ano, protože tyto průtokové ohřívače čast netěsní.

Další odpovědi
klumprt

Mě nejdřív napadl systém hodnocení blogů na idnes.cz 🙂

Co se hinduismu týče, tak mi to jako ateistovi nepřijde ani tak zvrhlé, jako spíš absurdní. Mělo by to především motivovat žijící, aby se v tomto životě chovali slušně (v souladu s náboženstvím). Tak jako to dělají křesťané pomocí pekla. Alláh má určitě taky podobný motivační program, židé taky. To je jeden z důvodů, proč se náboženství šíří, dodává lidem pocit, že existuje nějaká vyšší spravedlnost. Že ten dobytek, co si nakradl, to dostane sežrat v pekle, v příštím životě nebo já nevím kde. 🙂

Awe

V příštím budu trpět celý život

Nevíteto?

Mě taky přijde, že to postrádá logiku, trest se většinou udílí proto, aby odradil viníka od zopakování jeho činnu, jak, ale může být trestaný někdo, kdo si není vědom svojí vinny a neví za co to je, to pak trest nemá žádný smysl a nemůže být spravedlivý, když v dalším životě jsi zatím nic neudělal

Kiti

A taky každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.

Na každým náboženství je něco, co zvrhlý :)

Daniels

Jde o to, že podle týhle filozofie si na předchozí životy sice nepamatuješ, ale byl jsi přesně stejná osobnost jako jsi v současném životě. Převedeně by se dalo říct, že karma kromě toho co děláš hodnotí i to co bys dělal v určitých situacích- tj. v minulém životě. Na takto objektivním hodnocení ( když pomineme to, že v hinduismus nevěřím a neuznávám reinkarnaci) vlastně nic špatného není- není důvod brát ho za zvrhlé.

cochee

Jakožto antiteista o tom ani nechci nic vědět 🙂

MK44

Mnohé mravní systémy jsou – nevím, zda zvrhlé, ale třeba – diskutabilní. Možná se dá říct: Který není? V Indii trpíte za hříchy vaší duše, které spáchala v minulých životech, jichž si ovšem nejste vědom; na západě dědíte utrpení za prvotní hřích Adama a Evy …

Zřejmě už od chvíle, kdy si (pra)lidé uvědomili, že existují, touží poznat, proč je, co je. A ta touha je natolik silná, že když nenacházíme odpověď, tak si nějakou vymyslíme.

Mravní systémy se vyvíjejí – tedy pokud se mohou vyvíjet. A k tomu je nutno mít volnost o nich diskutovat. Občas zatuhnou. A na úrovni zatuhnutí se stávají neměnné, nedotknutelné, „svaté“. Dycinky se najde někdo, komu se to šikne. Nějaký ten okupant, šlechtic, příslušník elity, prostě chytrák, který chce ty druhé ovládat. A ten už vám vysvětlí, jak je to s tím Božím řádem, s karmou, s rasovou či jinou nadřazeností, jak se má chovat a jak má myslet křesťan, muslim, vlastenec, sovětský člověk, poddaný, otrok, zaměstnanec, voják, správný muž, měštka dbalá mravů atd. Pokud se mu podaří zmanipulovat celou společnost, ani nepotřebuje vysvětlovat, proč se mu nemáte protivit – společnost si to s váma vyřídí sama.

anonym

Duchovní ůroven je velice citlivá, vše je navždy zaznamenáno,takže se nacházíme pouze tam ,kde si zasloužíme.

petra15

vanasi
dekuji za kompliment:-)xD

petra15

Tak já si na minulé zivoty trochu pamatuji…a to muze kazdý, jen musí vedet jak:-)