Neporadíte, proč se Skácelova sbírka jmenuje Jedenáctý bílý kůň?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že název díla vychází z lidových pověr..

Bílé koně staří předkové zasvěcovali bohům a bohyním a z jejich chování pak četli budoucnost. Také boj na něm přinášel štěstí.

Proto se bílý kůň , který radí a pomáhá hrdinovi, nakonec dostal i do našich pohádek. Pomohl hrdinovi ke štěstí.

Liché číslo 11 je číslo magické a přináší štěstí nejméně na dalších jedenáct let.

Aby měl člověk štěstí, musí potkat bílého koně jako jedenáctého v pořadí.

Připomíná mně to i číslo 11 v knížkách o Harrym Potterovi.

Takže zřejmě i u Jana Skácela jeho jedenáctý bílý kůň ve stejnojmenné lyrickoepické próze má přinést všem čtenářům radost, potěšení z jeho krátkých zamyšlení a přispět i k jejich štěstí.

Další odpovědi
arygnoc

desať predchádzajúcich, ktoré prednes básní počúvalo, zdochlo.
ten jedenásty mal šťastie, bol nedoslýchavý (čo skácel nevedel) a prednes prežil.
takže na jeho poctu.

;-Q