annas

Nepomůžete mně? Nevíte, komu mohla být určena tato Napoleonova slova?

Napoleon bouchl pěstí do stolu a řekl: „Jste hovno v hedvábí!“

Dotyčný diplomat přežil revoluci i Napoleona.

Článek byl zveřejněn v jednom časopise, zapamatovala jsem si jen tato slova, ale časopis zapomněla ve vlaku. Nemohu si vybavit jméno francouzského diplomata.

Nejlepší odpověď
Bobmarley

Charles Maurice de Talleyrand-Périgord (1754–1838) patřil k nejvýznamnějším státníkům a diplomatům francouzských dějin, jako ukázkový macchiavelista se dokázal udržet ve vysokých pozicích po několik desetiletí a obdivuhodně proplouval několika režimy, které se ve Francii v rychlém sledu střídaly na přelomu 18. a 19. století. Jako příslušník vysoké šlechty začínal s kariérou v církvi, po francouzské revoluci se prosadil ve funkci ministra zahraničí, kterou zastával i za Napoleona a pak i po pádu císařství. Jeho diplomatické schopnosti vynikly především po bitvě u Waterloo, kdy pro Francii dokázal vyjednat překvapivě výhodné podmínky míru. Jeho poslední funkcí ve vysoké politice byl post vyslance v Anglii (1830–1834). Talleyrand byl muž nenáviděný, zatracovaný, nebezpečný, zároveň obdivovaný a jeho životní příběh dodnes nepřestává fascinovat historiky. Proslul mimo jiné obrovským bohatstvím, které mu přinesla neuvěřitelná míra korupce a s tím souvisí i nelichotivé označení, jímž jej počastoval císař Napoleon („Jste hovno v hedvábí.“)

Další odpovědi
hanulka11

Ch.M de Talleyrand..... Jeho poslední funkcí ve vysoké politice byl post vyslance v Anglii (1830–1834). Talleyrand byl muž nenáviděný, zatracovaný, nebezpečný, zároveň obdivovaný a jeho životní příběh dodnes nepřestává fascinovat historiky. Proslul mimo jiné obrovským bohatstvím, které mu přinesla neuvěřitelná míra korupce a s tím souvisí i nelichotivé označení, jímž jej počastoval císař Napoleon („Jste hovno v hedvábí

Zdroj: http://www.csfd­.cz/film/102443-diable-boiteux-le/