nikeroska

neplatič přídavků na zletilé dítě

Dobrý den, obracím se na na Vás s otázkou… Co mám dělat, když mi otec neposílá soudem stanovené peníze na výživné? Už je to 3tí měsíc ode dne platnosti rozsudku. Nevím jestli mám čekat do 4tého měsíce = trestní čin, a pak jít na policii, nebo s tím mám dělat něco hned? Případě co? Předem děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
marci1

Zkuste otce nejdříve kontaktovat ( v případě, že jste spolu v telefonickém, či písemném kontaktu ). Pokud nebude nadále platit, doporučuje se po 4 měsících obrátit na soud s návrhem na exekuci na jeho majetek.
Viz zdroj : http://www.me­sec.cz/aktuali­ty/neplaceni-alimentu-se-v-cr-stava-folklorem/

Další odpovědi
eS1827

Já osobně bych kontaktovala otce dítěte a snažila se vyzjistit důvod neplacení. Pak je možný další postup

ivzez

Vyzvěte (nežádat!, neprosit!) otce písemně k doplacení dlužného výživného (uvést přesnou částku!), stanovte rozumný termín (dejte mu minimálně týden, ale radši 15 dnů od data odeslání) a vyzvěte jej k nápravě do budoucna (můžete i pohrozit exekucí).
Zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.
Uchovejte kopii, podací lístek i potvrzenou dodejku.

Pokud otec ve stanoveném termínu nezaplatí, obraťte se na soud.

Ocko,
na jakého manžela?
Doplňuji:
Ocko se mýlí:
zaměstnankyně sociálky nevědí, „zda má smysl podávat exekuci“.
Neznají situaci otce a netuší, zda je co exekuovat
(zda má nějaký příjem, majetek, …).

Pro získání dávek státní sociální pomoci i pomoci v hmotné nouzi
je nutné doložit příjmy, do nichž se počítá i výživné, jež Vám otec
neplatí. Navíc budete muset doložit, že jste podnikla všechny kroky,
abyste od otce dostala, co Vám právem náleží.

Proto nedoporučuji spoléhat na sociálku,
ale začít písemnou výzvou,
a pak se případně obrátit na soud.

Spíše než na sociálku bych doporučila obrátit se na občanskou poradnu v okolí.
Porada je zdarma a mohou Vám pomoci i se sepsáním výzvy otci
nebo později se sepsáním návrhu k soudu.

Adresář občanských poraden:
http://www.ob­canskeporadny­.cz/component/op­tion,com_porad­ny/Itemid,8/vi­ew,poradny/

Specializovaná bezplatná právní pomoc:
http://www.po­trebujipravni­ka.cz/podrobne-informace/spe­cializovana-bezplatna-pravni-pomoc

anonym

Nemyslím si, že snažit se kontaktovat otce vám přinese něco pozitivního. Ten přece dobře ví, že vám peníze neposílá. Asi bych na Vašem místě zašla na odbor péče o děti na sociálku. Blíží se Vánoce a vám chybí tříměsíční výživné. Na sociálce vám nejlépe poradí, jestli bude mít smysl uvalit na manžela exekuci. V každém případě byste se měla zajímat o možnost získat nějaký příspěvek, abyste současnou situaci dokázala překonat.