Fubu

Neoprávněné použití obrázku na webu

Před pár lety jsem na webu našel pěkný obrázek letícího čápa, žádné informace o autorských právech jsem si u něho nevšiml (zřejmě byl odněkud už převzaný). Použil jsem ho na svém webu (kterým nijak nevydělávám (s výjimkou několika recenzních výtisků průvodců Rough guide)) a před pár dny mi došla výzva k zaplacení téměř 20 000,– za neoprávněné použití obrázku. Co s tím??

Nejlepší odpověď
Mapel

Asi investovat 500 na radu s právníkem.

Další odpovědi
tom004

Zaplatit,nebo se domluvit s autorem.Každá fotka,každé dílo,každý výrobek,je už v okamžiku pořízení,zhoto­vení,ap.,výluč­ným majetkem autora.Nikdo ho bez jeho svolení nemůže použít,nebo s ním jinak nakládat.A ani nemusí být registrován ochranných svazů.Stačí když zjistí,že někdo jeho dílo někdo používá bez jeho souhlasu,oznámí na příslušném svazu,prokáže své právo k tomuto dílu,a oni ostatní zařídí za něj.Problém je,že naše právní povědomí v těchto,ale i v jiných oblastech práva,je téměř nulové.Ještě před nějakými dvaceti lety bychom svoji nevědomost mohli svádět na minulý režim,ale teď Ti nezbývá nic jiného,než domluva.

Michal Kole

Problém je, že v tomto případě se špatně vyčísluje škoda.

Každý si může částku vycucat z prstu. Jak lze objektivně dokázat, že obrázek stojí tisíc nebo 10 tisíc ?

Další problém je v tom, že si musíte autora obrázku vyhledat aktivně sám a pokud nemá na webu svůj mail na kterém se můžete zeptat a domluvit se tak máte smůlu a obrázek použít nesmíte. Taky nechápu tuto nelogičnost. zeptat se nemůžu a použít taky nesmím.

Když si koupíte televizi, tak lze spočítat cenu součástek a práce lidí u obrázku to nejde.

Jedině nějakými znaleckými posudky a to Vám taky každý znalec řekne něco jiného, protože je zde člověk ovlivněn svým vkusem.

Někomu abstraktní umění připadá krásné a dá klidně za to 50 tisíc a někomu to připadá pouze jako patlanina.

venkovan

Nejsem v právu kovaný, ale neměla před výzvou zaplacení přijít nejdřív výzva k odstranění obrázku pro neoprávněné použití a až potom výzva k zaplacení finanční úhrady?
Příště je lepší k takovému staženému obrázku či jinému materiálu uvádět zdroj.