Kepler

Není turecký prezident náhodou nebezpečný blb?

Tak si představte: https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/tu­recko-si-stezuje-ze-nema-atomovou-bombu-40295544 Vlastně jsem nikdy nepochopil, jak může být Turecko členem NATO. Proti komu by ty jaderné hlavice chtěl použít?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Nejde o to je použít, ale mít je. Tomu rozumím – prostě buď „atomový klacek“ máš nebo nemáš a podle toho s tebou ostatní musí jednat a náležitě opatrně přistupovat. Jenže tohle řečnění… Erdogan je sám o sobě dost kontroverzní a protože to blíže nesleduji, tak nemám ponětí CO za tím ve skutečnosti stojí. Turecko se doposud bez jaderných zbraní v pohodě obešlo (a to i v době sovětské éry, kdy mu hrozilo reálné nebezpečí), tudíž pokud nejde o nějaký mediální hurápopulismus, může tato prudká změna názoru leccos naznačovat. ;)

Další odpovědi
anonym

„Pochází z islamistického politického zázemí, ale sám sebe popisuje jako konzervativního demokrata, mimo Turecko je vnímán jako fašistický diktátor. Je znám zastupováním teroristické organizace Al-Nusra a zneužíváním dětí pro armádu. V roce 2018 byl zvolen po nedemokratických volbách, při kterých zemřelo 54 osob a byl vydán zákaz hlasování ženám pocházející z menšin. …“

No je to záhada, tohle je typický politický dobytek. Jediné co tohle zvíře, Stalina a Hitlera od sebe odlišuje je období a místo působení.

led

Nie, on je predstaviteľ štátu, kde ako „hlásna trúba“ skupiny presadzujúcej právo Turecka na vlastný názor a politickú samostatnosť, napriek ekonomickej závislosti na nadnárodných spoločnostiach a politickoekonomicky mocenských štátoch, sa nevyberavým spôsobom pokúša o samostatnosť a nezávislosť Turecka..

informácie v médiá treba preosievať a konfrontovať s ďalšími informáciami z médií. Ani Nero, Caligula, Napoleon, Hitler, Stalin, Havel, Mečiar, Trump by nedosiahli nič, keby nemali svojich podporovateľov.

dubraro

Blb asi ne, ale nebezpečný ano.
Jaderné zbraně v Turecku už jsou nebo tam mohou být rychle dopraveny. V Turecku je totiž základna tureckého spojence v NATO USA Incirlik.

Kepler

dubraro: jestli tam teď jaderné zbraně jsou či ne nevím, ale vím, že jaderné rakety byly z Turecka staženy po kubánské krizi, na základě dohody Kennedyho s Chruščovem. Že by je tam dali zpátky, tomu nevěřím, to by už Putin dávno řval jako tygr.

Kepler

alien: já se právě domnívám, že Erdogan patří do té sorty Hitlerů a Stalinů a nerozpakoval by se jadernou zbraň i použít. Možná i některé jiné islámské země. Jaderné zbraně zkrátka do rukou extrémistů nepatří. Navíc v těch islámských zemích vždycky hrozí, že se to tam nějak zvrtne. Vem si takovou Libyi, Egypt, Irák, Sýrii…jsou to divočáci.

aliendrone

Kepler>>> Spíš bys měl položit otázku „Proč tak najednou tolik degešů touží po jaderných zbraních, když až do nedávna po nich ani nevzdechli?“ A zauvažovat nad tím, proč se nejstarší Kim bez nich v pohodě obešel a ten mladší je vyvíjel VELMI zvolna (a to až po rozpadu SSSR) a proč se to „Z NIČEHO NIC“ úplně změnilo po „případu Saddám“, kdy i tak chudičká a technologicky i hospodářsky zaostalá země, jakou je severní Korea dělá psí kusy (dokonce dopustí i HLADOMOR!), jen aby jaderné zbraně měla. Nebo OPRAVDU věříš těm cintům, kterými nás straší o tom, že se Kim Čong chystá dobít „svobodný svět“? ;) :D :D

BTW – Stalin ani Hitler není v tomto případě dobrý příměr, protože Hitler jakkoliv měl nejvyspělejší chemické zbraně je nikdy nepoužil ani v nejzoufalejěší situaci (a kam se na Němce v tomhle spojenci hrabali s nějakým fosgenem a yperitem proti organofosfátům), Stalin ani omylem neuvažoval o nasazení jaderných zbraní (jakkoliv ho k tomu degeš „velký kormidelník“ Mao vyzýval s tím, že je příhodná situace vyřídit „prohnilé imperialisty“ jednou provždy v průběhu korejské války.

A mimochodem – nejznámějším přívržencem použití jaderných zbraní byl generál D. MacArthur, který o to usiloval veřejně s takovou vehemencí, že navzdory jeho renomé u americké veřejnosti(které získal za války proti Japoncům) ho musel Trumen zbavit velení. Ovšem když něco takového chtějí/DĚLAJÍ hoši z Jůesej, tak to není nic špatného, to je pak v pořádku, že? A to nemluvím o tom, jak tento fakt cituplně pomíjí česká Wikipedie, která je co se týká výkladu dějin je pěkných pár kilometrů i před Goebbelsem, pche! :(

Jinak ovšem s tebou souhlasím v tom, že samotná existence ZHN je ohromná hrozba (a to i u stávajících držitelů), natož u nějakých primitivních hadrníků, kteří ještě včera jezdili na velbloudech (o jejich světonázoru nemluvě). :(