Není to „nepřímo“ daňový únik, když někdo vystuduje vysokou školu hned jede pracovat do zahraničí, kde také platí daně?

http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/moni­tor/V-Cesku-vystudoval-VS-Ted-ma-ve-Svycarsku-petinasobny-plat-226442

Nejlepší odpověď
led

Nie to nie je daňový únik. To je lúpež za bieleho dňa. Veď tie peniaze, čo zaplatí počas štúdia, nepokryjú náklady na jeho vzdelanie. To dopláca štát.
Tí „zlodeji“ nie sú len tí, čo hneď odchádzajú do zahraničia, ale aj tí ktorí zo sebeckých dôvodov nevykonávajú prácu podľa svojho vzdelania. Nehovorím o tých, ktorí tú prácu z vážneho dôvodu nemôžu vykonávať.

Další odpovědi
dudu

Rozhodně bych se závěry tak nespěchal. Vždyť čerstvý absolvent přece získá v zahraničí praxi, mnoho nových zkušeností nebo si doplní vzdělání a po čase se třeba vrátí zpět do své domoviny a státu tak vložené prostředky v jiné formě bohotě vynahradí. V šedesátých létech jsem zažil dobu, kdy komunisté, lidská závist a zášť některým dětem přímo předurčovali výběr povolání. Rodiče byli tzv. vesničtí zbohatlíci, měli hospodářství a díky nastaveným pravidlům jsem musel, coby jejich první potomek se vzdělávat a poté pracovat pro zemědělství. Byl jsem v podstatě nevolníkem a soudruhům bylo šumafuk, že mě od malička zajímala elektrotechnika a s ní související aktivity. Podobné zacházení si v dnešní době těžko někdo umí jen vůbec představit.

anonym

Dobrý večer. Krásný dotaz.
Daňový únik to opravdu není. Je to únik doslova a dopísmene fyzický.

Hlada

Já bych to tak černě neviděl. On nechtěl prvoplánově vystudovat u nás zadarmo a pak pracovat v cizině. Stát tady otevřel studium, pro které není uplatnění a jak píše, nepomohl mu ani státní úřad, proto si našel místo v cizině. Je to rozpor mezi tím, že stát určuje počet míst na vysokých školách, nemůže ale určit počet pracovních míst. Bylo by spravedlivější, kdyby bylo zavedeno školné, na které by byla automaticky poskytnutá půjčka, aby nevznikly sociální nerovnosti.

Kura

Takový případy by měli přímo postihovat jako opravdový daňový únik. V současnosti to nikdo neřeší, ale je to obrovský problém, každý pako si tady vystuduje zadarmiko a může si klidně hned druhej den odjet mimo ČR a tam pracovat s naším titulem. Zaplacený každým, každičkým člověkem, který odvádí daně. „Študáci“ se tady pohoršují nad tím, že chtějí zavést školné, ale ještě jsem nikde nečetl, že by se oháněli nějakým státem EU, kde se školné neplatí. Platí se totiž všude a ne jen 10 tisíc, které chtějí zavést zde.