Kepler

Není to fake, i když to bylo uveřejněno na Wikipedii?

Snad ještě nikdy jsem zde nedal otázku týkající se astronomie, ale tohle už bylo na mě trošku moc.
Viz animaci vpravo https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hlavn%C3%AD_stra­na Podle mě přímá vizualizace exoplanet zatím není možná. Nebo jsem astronomický dinosaurus…

Nejlepší odpověď
aliendrone

Není to kec, jde o časosběr. Technika prostě pokročila a když k tomu přidáš schopnosti počítačů… Spíš mne drtí to, že se divíš nějakým kouskům špíny cca velikosti Jupitera, který je prakticky hnedle za rohem (130 sv. let), zvláště když to porovnám s tak husarským kouskem, který zaznamenal LIGO – srážka 2 černých děr hvězdné velikosti vzdálených 1,3 MILIARDY světelných let. (Navíc PRVNÍ potvrzení existence „gravitačních vln“ – absolutní zlom, doposud to byla „jen teorie“!)

To jen potrvrzuje mou teorii, že „co není vidět moc lidi nezajímá“. ;) :D :D

BTW – Stejně za to většinou můžeš TY, tak se nedělej! https://www.e­xoplanety.cz/2019/08/­03/kepler-nerekl-posledni-slovo-vedci-diky-nemu-nasli-stovky-novych-planet/ :D :D :D

Další odpovědi
Edison

Podle mě taky. Spíš bych to viděl na vizualizaci nepřímou, tedy spíše počítačovou animaci na základě jiných dat, jako třeba výkyvy centrální hvězdy, fluktuace některého z polí, turbulence v záření, nebo tak něco.

led

Nejde o priamy pohľad, až tak ďaleko náš pohľad nedovidí, ale graficky upravené matematické prepočty tak, aby sa zvýraznila požadovaná vizualizácia v zrýchlenom čase vytvorená na základe jednotlivých počítačových dát zlúčených do postupnej následnosti.

Máte pravdu od vašich čias sa astronómia výrazne zmenila. Teraz sa nepoužíva len to obyčajné ľudské oko ale aj snímanie pre nás neviditeľných žiarení a spracovávanie matematickofy­zikálnych modelov. Váš mecenáš Cisár Rudolf II, by sa veľmi divil, čo dnešná astronómia dokáže vidieť.

Bobek 2

Základem je pochopit rozdíl mezi videozáznamem a vizualizací. V tom smyslu je „vizualizace“ vždycky „fake“, ze své podstaty.

Dochy

Led: Podle toho co jsem k tomu našel jde o video poskládané ze získaných snímků. Určitě to prošlo nějakými úpravami, ale jinak by mělo jít o „běžné“ snímky . Možná upravené spektrum – nejsem si jist zda to bylo foceno v IR nebo ve viditelném spektru, ale od základu mělo jít o optické snímky z dalekohledu.

Kepler

Mně ani tak neohromuje technika, s jakou byla ta animace vytvořena, ale spíše to, že už bylo dosaženo tak obrovské rozlišovací schopnosti. To je snad něco takového, jako vyfotit ze Země minci na povrchu Pluta…to mi hlava nebere.

Edison

Tak viděl jsem fotografie 150mm teleskopem z Ještědu na Prahu. Krááásně to je schopný rozlišit jednotlivá světýkla na žižkovském vysílači a strukturu pouzdra anténní nástavby. Ale hledat se mi to nechce…

Edison

Tak se zdá, že to je dobrá vizualizace. 7 letý časosběr, takže… řekněme… vizuální… jde jen o to, v jakém spektru, takže to nevypadá na animaci, nebo počítačový model z nějakých dat.

Bobek 2

Není dobrý nápad odkazovat na Hlavní stránku Wikipedie, kde to teď je jako „obrázek týdne“, ale příští týden už tam bude něco jiného.

Odkázat bylo lepší přímo na ten obrázek:
https://common­s.wikimedia.or­g/wiki/File:HR_8799_Or­biting_Exopla­nets.gif A tam zase najdete, že zdroj je tady: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=KVgKidAu­f4o. A tam zase najdeš zdroj na https://apod.na­sa.gov/apod/ap170201­.html. Nauč se chodit ke zdroji. Čím blíže zdroji, tím více informací tam o té animaci najdeš.

Dochy

Myslíš ta animace exoplanet?
Našel jsem k tomu tohle. Ale teď to neprostuduju…
http://www.kec­kobservatory.or­g/discovery_tri­ples_total_num­ber_of_stars_in_u­niverse/
(jen „fotka“)
https://manywor­lds.space/2017/01/2­4/a-four-planet-system-in-orbit-directly-imaged-and-remarkable/
(zdroj animace)

Edison

Dík, to si projdu.