Tw!st

Není péče o zuby přeceňovaná?

Proč jsou to zrovna zuby, jakožto část těla, která si zaslouží takovou pozornost? Proč nechodíme například jednou za půl roku na preventivní prohlídku ke kardiologovi, abychom předešli infarktům a podobně, namísto k zubařovi? Mám řekl bych normální zdravé zuby, ale zasahuji do nich jen minimálně. Přiznám se, že si vyčistím zuby jen jednou denně, někdy i ob den. A co? Zuby zdravé mám, z pusy mi nesmrdí. Právěže naopak, nejvíc mi smrdí, když na mě někdo promluví a z úst mu táhne smrad v kombinaci s rádoby svěžestí zubní pasty, to se člověku chce pak zvracet ještě více. K zubařovi chodím velmi nerad, protože mám pocit, že si tam vždycky musí něco najít, aby vykázal nějakou práci, ačkoliv mě se zuby vůbec nic netrápí. Proto chodím třeba jednou za dva roky. Pokud bych se měl vrátit ještě k tomu čištění, tak mám pocit, jakoby takové to zavedené pravidlo, že by se měly zuby čistit 2× denně (nedejbože po každém jídle), že je to jen kvalitní marketingová strategie firem prodávající zubní pasty. Mám několik známých, kteří jsou už ve zralejším věku a nikdy si nečistí zuby, ani nechodí k zubařovi a mají normální zdravé zuby. Proč třeba nesoustředíme o trochu méně času, peněz a síly na péči o zuby a neinvestujeme to do péče o tělo komplexně? K čemu lidem je, že perfektně pečují o své zuby, když ani neznají zásady zdravého stravování? Dostávají do sebe samý cukr, nezdravé potraviny, žádné vitamíny a minerály, ale hlavně že si vyčistí zuby po každém jídle a kdo nedělá to samé, toho označují za někoho, kdo se o sebe nestará?

Nejlepší odpověď
marci1

Rozhodně není přeceňovaná. :((

"Neléčené infekce v ústech mohou být i příčinou velmi vážných zdravotních komplikací, jako je infarkt nebo mozková mrtvice. Péčí o zuby můžeme ovlivnit zdraví celého našeho těla do větší míry, než jsme si možná dosud mysleli.
Jak souvisí zkažené zuby a infekce v ústech s jinými zdravotními potížemi a nemocemi?

Zuby a naše tělo jsou úzce propojeny
„Onemocnění zubů a dásní působí na celý organismus,“ říká zubní lékař Robert Vondruška, „bakterie a toxické látky se ze zánětů zubů a dásní šíří do celého těla. Tím nejen že snižují obranyschopnost organismu, ale mohou způsobovat i nové infekce.“ Čištěním zubů pečujeme nejen o samotné zuby, ale potažmo o celé tělo. Mechanismus šíření infekce je jednoduchý. „Zuby a orgány v těle jsou propojeny krevním řečištěm. Krví může být infekce rozvedena do celého těla, tím pádem může působit jak na blízké, tak i na vzdálené orgány v těle. Druhou možností šíření je přímé prostoupení bakterií tkáněmi a štěrbinami v bezprostředním okolí zubů, což se pak projeví jako tzv. kolemčelistní zánět.“

A jak reaguje náš imunitní systém, pokud zánět pronikne krevním řečištěm do těla? „Imunitní systém reaguje zesílenými obrannými reakcemi. U osob se sníženou obranyschopností mohou mít šířící se záněty vážnější průběh. U chronických zánětů v dutině ústní dochází k dlouhodobé stimulaci imunitního systému, a to může vést k vážným celkovým onemocněním,“ uvádí Robert Vondruška. Vytrvalá stimulace imunitního systému vede v konečném důsledku k jeho oslabení. A na vině může být právě špatný stav zubů či chronický zánět dásní.

Špatný stav chrupu může zvýšit riziko onemocnění srdce nebo plic
Za prokázaný se má vliv mikroorganismů, které způsobují parodontitidu a záněty dásní, na celý kardiovaskulární a respirační systém. „Tyto škodlivé mikroorganismy a jejich produkty se tak mohou dále podílet na vzniku aterosklerózy, infarktu nebo poškození srdečních chlopní,“ uvádí Robert Vondruška. Bakterie zesilují imunitní reakci organismu, poškozují výstelku cév, usnadňují usazování cholesterolu v cévách a zvyšují přilnavost krevních destiček.

„Je také prokázáno, že infekce zubů (lidově nazývané zubní váčky) a záněty dásní mohou zvýšit riziko vzniku mozkové mrtvice nebo onemocnění plic. Dále mohou negativně ovlivňovat různá kožní a oční onemocnění, ale také průběh cukrovky a těhotenství,“ vysvětluje lékař.

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/jak-souvisi-zuby-mrtvice-a-infarkt/

Další odpovědi
Ametyst

Dobré téma. Podle mně je péče o chrup přeceňovaná. Přitom jsou zuby vyživované z krevního oběhu. Prevence péče o chrup nás dostrkala k čištění zubů jako jediné spáse, ale ne k zdravému stravování a k celkovému obrazu toho, jak jídlo v těle funguje.

Kepler

Taky mám ten pocit, ale bohužel je to hodně individuální. Já jsem to s čištěním zubů taky nikdy nepřeháněl a na preventivní prohlídky nechodil. Přesto jsem měl jen minimum kazů. Asi je to dáno složením stravy, možná i geneticky. Ale ten, kdo je na kazivost zubů náchylný, tomu se preventivní prohlídky určitě vyplatí, aby z malého problému nebyl velký a bolestivý.

mosoj

Co se tady člověk nedočte. Nicméně, co takhle napsat nějaké odborné pojednání a tlachání vynechat.

anonym

Zubní specialista nepřestane dělat svou práci jen proto že je potřeba aby ji kardiolog dělal lépe, tohle je zhoubné uvažování, potlačovat aktivitu jednoho jen proto že si myslíte že jiný v odlišném oboru by měl být minimálně stejně aktivní 🙂 Nedává to přece smysl.

nyjono

Myslím, že je spíš podceňovaná.
Nemyslím tím preventivní prohlídky ale péči o vlastní chrup 🙂

Dochy

Myslím, žes tuhle otázku nemusel tak brzo zavírat.

Osobně se domnívám, že v tom názoru máš částečně pravdu. Jenže se to nějak nenosí. On stav chrupu souvisí i s tím, jaké bakterie se v hubě uchytí. Jsou lidé, kteří se dokáží s těmi „špatnými“ vypořádat sami i bez nějakého nadměrného čištění, a jsou lidé, které ani pravidelné čištění nezachrání.

Dělali se i nějaké pokusy s očkováním proti těm zubokazným bakteriím, ale asi to nedopadlo. A říká se, že bakterie vč. těch špatných předáváme dětem už od narození: matka olízne spadlou lžičku, tetičky musej každé děcko olíbat, zubní kartáčky celé rodiny bývají uloženy v těsné blízkosti,…

annas

Zuby jsou obrazem vnitřních orgánů. Pokud ty máte v pořádku, vydrží i zuby. Je to moje osobní zkušenost. Pokud léčíte vnitřní orgány, můžete zachránit i zuby.

Nikoho nepřesvědčuji. Jen vkládám odlaz.

„Skutečnost, že existuje úzké propojení mezi vnitřními orgány a chrupem, znaly už nejstarší civilizace. Vědělo se od pradávna, že nemocné zuby mohou být příčinou mnohých bolestí a naopak, že nemocný orgán se projevuje bolestí určitého zubu. “

https://www.re­habilitace.in­fo/lidske-telo/zuby-a-vnitrni-organy-jak-to-je/

Ametyst

mosoj: Za odborné pojednání nás nikdo neplatí. Pusť se do něj sám, někteří to třeba ocení.

mosoj

Blbostmi se nezabývám. Jako následek nečištění zubů dostaneš paradentózu a pokud nebudeš chtít přijít o zuby léčbu si tvrdě zaplatíš a budou po tobě chtít, aby jsi si denně 2× čistil zuby celých 15 minut v kuse.Rozumný pochopí.

Dochy

Jenže ono to není tak jednoznačné. Stejně tak ne každý kdo denně vykouří krabičku do 15 let umře na rakovinu… Jedna věc je statistika, druhá věc je konkrétní důsledek pro konkrétního člověka.