zjentek

Není na místě již zavést na pozemních komunikacích limity minimálních povolených rychlostí?

…Jinak v civilizovaném světě zcela běžné (osobně znám např. z USA – speed limit max 50/min 40 mph).

V linku níže je nádherná ukázka toho, kterak se cyklista s řidičem kamionu v jednom pruhu vedle sebe prostě nevejdou. IMHO cyklista kamión nevybrzdil, nýbrž svou nízkou rychlostí provozu za sebou jen překážel a tím, že nakonec zastavil úplně, prakticky zastavil celý provoz v pruhu za ním a nejen v něm.
Ovšem za předpokladu existence minimálního rychlostního limitu by byl cyklista nucen vyhledat jinou komunikaci pro svou trasu, případně pěkně „zvostra napjerdalať“ do pedálů ke spokojenosti všech účastníků provozu, potažmo k plynulosti provozu jako takového.

Zde v linku si můžete lehce spočítat, jak se provoz na pozemních komunikacích bude odvíjet poté, kdy vstoupí v platnost návrh rozestupů 1,5 m vozidla od řidiče, pakliže mu nebudou předcházet žádná nařízení o nejnižší povolené rychlosti. Budoucnost českých silnic ponechám na fantazii a představivosti každého soudruha řidiče>>>https:/­/www.novinky.cz/kri­mi/clanek/cyklis­ta-v-ostrave-vybrzdil-kamion-40366756#dop_­ab_variant=0&dop_sou­rce_zone_name=no­vinky.sznhp.box&dop_req­_id=WZHh91RZ3eE-202107210959&­dop_id=40366756&sou­rce=hp&seq_no=6&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Odpovědi
nyjono

Stačí, když na některé silnice prostě cyklisti nebudou smět.
Když už někteří nemají rozum 😧🙄😞

xiperio

Pokud bude mít možnost jet cyklista, koloběžkář, vozíčkář atd alternativně na jiné komunikaci tak ano. Ale myslím si, že ono to většinou nejde. Možná na některých silnicích.

Dochy

Ne. Silnice je pro všechny. Postupně od pěších, volských a koňských povozů jsme se dostali i k použití jízdními koly, motorkami, auty. Asi bys nebyl nadšen, kdyby původní uživatelé začali brojit proti vysokým rychlostem dosahovaným auty…

Máme silnice pro motorová vozidla, kde cyklisté a chodci nemají co dělat.
Máme dálnice, kde nemá co dělat vozidlo, které není schopné na rovině dosáhnout 80.
To Ti nestačí? Tvé limity 50/40 mph odpovídají cca 80/65 km/h, což by odpovídalo max. rychlosti na silnici pro motorová vozidla/dálnici na území obce u nás a tady cyklista stejně nemá co dělat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

@Dochy>>>Co mi stačí a nestačí? Stačí pustit si krátké video, které zachytila a pořídila kamera v linku. V tomto bodě by se dalo obšírně rozvést, ale… To mi stačí. A okamžitě jednám – speed limit na Rudné! A nemusím barvitě přemýšlet. Onu spravedlnost pro pořádek máme každý vžitou. Problém je, že každý jinou. Proto se taky i tato situace z videa stala. (;

Dochy

Nevidím co se dělo před videem. Pokud je v tom videu vše zajímavé, tak ten kamioňák jel skutečně jako prase. buď jedu za cyklistou, pokud ho nemohu bezpečně předjet, a pak jedu s rozumným odstupem, nebo zkrátka třeba přejedu do vedlejšího pruhu – vždyť tam byli dva. Jet takhle nalepenej na cyklistu – se nedivím, že se mu to nelíbilo.

A mimochodem v našich dopravních pravidlech máme i značku „nejnižší dovolená rychlost“ takže jsi nic nového nevymyslel.

zjentek

Fakta striktně:

Po RUDNÉ (a znám ji, znám!) se za pomalu jedoucím cyklistou JET NEDÁ (bez dalšího konemtáře), nedejbože po celé její délce, protože s kamionem jej tam zkrátka NEPŘEDJEDEŠ (v hustě osídleném úseku Vítkovic k tomu nedostaneš ŽÁDNOU PŘÍLEŽITOST a může ti prasknout č… fšak víš) a proto cyklista MUSÍ PRYČ anebo MUSÍ PŘÍDAT. Jinak díky něj kolabuje provoz. Totálně, nejen jeho plynulost.

Cyklisté se tam pohybují „alternativně“, ale samozřejmě (jak vidno) potkáš cyklistu, který BUDE CHTÍT uplatňovat svá práva. A má na to právo (dokud tedy při každém svém položení nohy z pedálu na vozovku NĚKOHO NEVYBRZDÍ, což za hustého provozu tam provede po každém svém zastavení, ať už příčiny a jeho důvody byly jakékoli. Tož tak na Rudné. (;

Tak, značky již máme, tak teď už je jen umístit, že?

zjentek

Rudná:

Speed limit
Max 30 mph
Min 20 mph

Neušlapeš 20? Tak veď kolo po chodníku. Tečka. Zákon/vyhláška. Žádné spory.

zjentek

„…návrh rozestupů 1,5 m vozidla od řidiče…“

Ježiši, co jsem to navrhl? Beru z5, oprava! (;

zjentek

Za návrh nejnižšího možného povoleného limitu bych měl IMHO dostat nominaci, ale… Koho zajímá nějaký zjentek na nějakých otázkách a odpovědích, když se můžeme jako burani a cypi pošťuchovat přímo na gfrekventované dvouproudovce, že… (;

Pepa25

Nominaci za co? Za objevení dávno objeveného? 😉 Minimální limit existuje: na silnici pro motorová vozidla je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než 80 kilometrů za hodinu. Takže problém je v Ostravě: tak nějak nevědí, jestli je Rudná ulice nebo něco na způsob třeba Jižní spojky v Praze (která se osazena příslušnou značkou), kde cyklisté nemohou …

zjentek

Pepa, až si ujasníme pojmy, jako třeba „nejvyšší dovolená rychlost není nižší než“ a „nejnižší rychlostní limit“, pak objevíme zatím neobjevené …

zjentek

…Jsem schopen chápat, že každý Čech by chtěl považovat tu svou zemi za dokonalou zemi k životu, kde infrastruktura funguje správně, jenže hoto pak přejde vždy a po každé návštěvě kterékoli té skutečně civilizované, chápej jako „dříve kapitalistické“ země, kde dopravní značky stojí kolmo ke komunikaci, pro kterou platí a semafory včetně žel. přejezdů nejsou řidičům DODNES (2021!!!) ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ!

Dochy

tak nám ujasni ten „nejnižší rychlostní limit“ 😉
„nejvyšší dovolená rychlost“ je asi jasná, je použita i v zákoně.
jen si nejsem jist zda to omezeni platí i u silnice pro motorová vozidla.

zjentek

Je jasný, pakliže budu chtít někde zavádět speed limit (max/min), že budu muset mít oporu v zákoně. Pak patřičná vyhláška silničního provozu a patřičné značení. Něco nejasného? Ono se to jednou samozřejmě stane. Jde jen o to, kolik času to vezme, než to docvakne „pověřeným“.

Dochy

Tak tys chtěl ujasňovat pojmy 😉

zjentek

Nechtěl, ty sis o to řek (;

zjentek

Hm, vidíš? A přesně tak se přemýšlí v ČRdeli. A podle toho se také logicky pracuje a podle toho jsou zase výsledky a podle výsledků pak ty zážitky řidičů v ostrým provozu a bla bla bla… Venkoncem já umím „vybruslit“ z téměř každý lapálie na cestě, máloco mě zastaví, spíš tady přemýšlím za ty tuny nerozhodných ubožáků okolo, když se dostávám pryč z nebezpečné situace! (; (;