Kepler

Není křesťanský Bůh tak trošku diktátor a netrpí kultem osobnosti?

Nechci se dotknout věřících nebo zpochybňovat jejich víru, ale:
První čtyři body pravého desatara údajně zní:

  1. Nebudeš mít jiného boha mimo mne.
  2. Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.
  3. Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jména zneužíval.
  4. Pamatuj na den odpočinku, že ti má být svatý. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci. Ale sedmý den je den odpočinutí Hospodina, tvého Boha. Nebudeš dělat žádnou práci ani ty ani tvůj syn a tvá dcera ani tvůj otrok a tvá otrokyně ani tvé dobytče ani tvůj host, který žije v tvých branách. V šesti dnech učinil Hospodin nebe i zemi, moře a všechno, co je v nich, a sedmého dne odpočinul. Proto požehnal Hospodin den odpočinku a oddělil jej jako svatý.

Podle novějšího znění církve:

  1. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.
  2. Nevezmeš jména Božího nadarmo.
  3. Pomni, abys den sváteční světil.
  4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.

Ostatní body jsou pouze morálního charakteru. Kolikrát se asi změnil původní text Bible?

http://kresta­nem.cz/prave-desatero-bozich-prikazani/

Nejlepší odpověď
annas

Text Bible se měnil jiným pochopením překladů,.

Uvádím jeden příklad, i když by se jich našlo mnohem víc.

Už jsem několikrát psala,. že Bible byla přeložená, někdy špatně pochopená, tedy různě vykládaná, bohužel i zneužita.

Chybná interpretace – vytržení z kontextu, jiné pochopení.

Třeba deváté přikázání: Nepožádáš manželky bližního svého. Vysvětlovala jsem u této otázky. Jde jen o jednu manželku – zastaralý 2. p. sg. Požádati koho/ čeho – starší vazba, která se změnila na koho/co.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-v-prikazani-nepozadas-manzelky-blizniho-sveho-slovo-manzelky-v-singularu-nebo-v-pluralu

Nebo změna v Otčenáši
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-rikate-na-zmenu-textu-v-otcenasi

Projděte si odkaz na článek
http://myty.in­fo/view.php?cis­loclanku=2007030011

„Jsou v Bibli chyby?
Nalezneme v ní rozpory a omyly?
Jak přesná a bezchybná je právě ta naše verze Bible?“

Omyly v předávání textu

"Staré biblické texty se vzájemně liší, někde jen v maličkostech, jinde v důležitých věcech. Rozdíly existují i mezi dvěma rukopisy psanými ve stejné době.

Při opakovaném přepisování hebrejských náboženských textů docházelo k chybám, které dnes biblistika dělí do několika kategorií: záměna písmen, haplografie, dittografie, homoioteleuton, hybné spojování a dělení, záměna souhlásek a samohlásek, chybné obodování (punktace).
Často je pod záminkou zestručnění biblického textu zastírán či měněn jeho smysl.” Atd.

Myslím si, že pokud je člověk ateista, zná Bibli jako literární dílo, záleží na tom, kterou přijme verzi , tedy nejen překlad určený pro katolíky, ale i jiná náboženství.

Každé dílo má určitý základ myšlenek, ale jak kdo myšlenky vysvětluje, je podřízeno tomu, co kdo chce zdůraznit a jakým způsobem ovlivnit jiné.

Proto je ve vašem odkazu jiná interpretace, tedy názory, které se liší od jiných.

Vidíte i v svém vloženém odkazu. Jde o názory neregistrovaného společenství. Autor odkazuje na jiné organizace či spolky, v nichž se Bible využívá. Jakl ale ví, která verz překladu je ta správná?

Tudíž záleží na tom,, jak jejich myšlenky chápete a zda je berete takové, jak je uvádějí pro své společenství.

Další odpovědi
led

Božiu vôľu poznáme len sprostredkovanú cez jeho hovorcov. Kto môže povedať, že sa rozprával s Bohom. Ktokoľvek. Ale kto to môže dokázať? Nikto, musíme sa spoliehať len na nepriame dôkazy, na sprostredkované slovo. Na slovo človeka. Pôvodnú Bibliu poznáme len ako dielo neznámeho človeka, ktorého myšlienky sa stáročiami a tisícročiami rôznymi (spoluautormi) prepisovateľmi chápali a pozmeňovali v rôznych variantách, tak ako sa menilo ich spoločenské vedomie a chtivosť mocných. Vydalo sa niekoľko verzií, ktoré našli svojich nasledovníkov a viedli sa kvôli ním náboženskomocen­ské vojny.

Rovnako aj internetová stránka, z ktorej čerpáte, nám sprostredkováva len spoločenský názor určitej skupiny ľudí, pochybnosti človeka v učenie Cirkve. Je to ich názor, ktorý môže, ale aj nemusí sa zakladať na pravde. Je to len názor.

Kelt

Dívej se na to z hlediska toho člověka, který žil v té době. Co znal a co věděl. Musel mít nějaká pravidla pro život, chování a podobně. Nemůžeme to srovnávat s dnešním člověkem, který je jako Brouk Pytlík, co všude byl všechno zná, protože všechno četl.

zbyndo

Náboženstiev je na stovky, už aj také,kde uctievajú počítač.Vo všetkých je ten uctievaný,alebo uctievana vec taký, akú si vytvoria uctievatelia,alebo ich predstavený hodnostári,aby mohli radových členov ovládať.Niektore sekty zachádzajú až k vymývaniu mozgu

hapiky

Pokud Bůh stvořil vše co ve vesmíru existuje tak aby vše fungovalo tak jak funguje, tak se jedná o stvořitele – zákonodárce Diktátor je násilný uzurpátor něčeho, co vytvořili jiní.

Mc Merkurion

… kdyby nebyl diktátor, a netrpěl kultem osobnosti, nemohl by to bejt bůh … na tom je celá víra založená !!! … a i jakékoliv jiné náboženství !!!

JájsemRaibek

Já ti odpovím otázkou, přestože se tak činit nemá.
Jaký je rozdíl mezi křesťanskou církví (např.) a církví tamtoho a tamtoho (nyní si nevzpomenu na název)?
Tamta církev je zakazovaná protože: okrádá své přívržence, pak páchají hromadné sebevraždy a mnoho dalšího.
A co tato povolená křesťanská? Sice se neokrádá, ale věnujte vše církvi (nemyslím dnes, ale v minulosti), i ty sebevraždy byly, třeba z důvodu různého obětování atd.
Mohu si určit nějaká pravidla, to ano. Ber to tak, že jestliže třeba pro mě budeš pracovat, mám svá pravidla, která chci abys dodržoval. Takže to desatero ber jako nějaká pravidla, která bys měl dodržovat pokud chceš být členem. Věř v jednoho Boha., tak stejně ale věř v jednoho někoho u jiné církve.
Jenže proč bych nemohl věřit v tohoto a zároveň i v druhého, který dle mého je taky takový jakého ho chci mít?
Neřekl bych, že je úplně diktátorský, ale jak to říct, panovačný to ano.

Kepler

annas: ne vždy šlo o chybné překlady nebo interpretace. „Druhé biblické přikázání bylo vypuštěno (zrušeno). Římsko-katolická církev používá Katechismus, což je obsáhlá kniha (příručka) plná bludů a démonského učení. V Katechismu je právě výše uvedené překroucené destero“ – viz odkaz