Avatar uživatele
bolak

Není intuice jenom špatná paměť?

Doplňuji:
Sajmon: Myslím to tak, člověk třeba udělá rozhodnutí, které se ukáže jako správné a řekne si: "panejo, to mám ale intuici, vole" a přitom už stál třeba několikrát před tím samým (případně podobným) rozhodnutím, akorát že už si to nepomatuje, ale má uloženo kdesi v podvědomí, že tahle volba je ta správná....

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? SajmonModer, Pájo, briketka10 před 3371 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
MK44

Nejsem si jist, zda je správné mluvit o "špatné" paměti. Při intuitivním jednání (rozhodování) používáme zkušenosti uložené v podvědomí. Neuvědomujeme si je jako jasné vzpomínky. Možná by se dalo mluvit o neuvědomělé (podvědomé) paměti. Vedle paměti (zkušeností) se ovšem u toho, co označujeme jako intuici, uplatňují i jiné podvědomé složky psychiky, jako například cit (citlivost) pro určité situace, jevy, problematiku, rychlost a obsáhlost zpracování informací apod. Jen názor.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
SajmonModer

Ne. Co má společného intuice s pamětí? Intuice je vycítění něčeho, co se stane. (V) Paměť(i) je historie našeho života.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vaiko

U někoho s parkinsonem to tak třeba je, u zdravýho to tak může být z části, ale spíš si myslim že intuice vychází ze střípků vědomostí pro danou situaci, které se skládají jako puzzle v nejlepší možnost. I kdybys měl natolik špatnou pamět, třeba jako pilot letadla, který zapomene vysunout podvozek, stále zbylé vědomosti a zkušenosti by ti stačily k tomu, abys bezpečně dokázal přistát na břiše a zabít tak jen polovinu pasažérů. To bys musel zapomenout opravdu všechno a to nejde.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek