Rokio

Není divné, že asistent pedagoga a pedagog mají stejná práva? Je to vůbec pravda?

Když jsem byl na ZŠ, tak můj asistent pedagoga – asistentka řekla jednou mým spolužákům, že má stejné práva jako běžný učitel.

Není to podivuhodné? Vždyť asistent pedagoga má rozhodně méně povinností než průměrný učitel. Jak je možné, že má stejné množství práv jako kantor?

Nejlepší odpověď
annas

Co myslíte ve smyslu stejná práva pro pedagoga a asistenta? . Obě ffunkce se liší. Učitel má ve vztahu k žákům více práv i povinností.

Neznám náplň práce asistenta, takže jsem se raději podívala a zjistila, že se funkce učitele a jeho asistenta liší.

Podle vyhlášky má asistent pracovat pod vedením jiného pedagogického pracovníka.

Z výkladu vyhlášky vyplývá, že by asistent neměl nějak pravidelně bez přítomnosti učitele doprovázet žáky na školní akce – lze jen jako výjimečné řešení v nějaké mimořádné situaci, kdy chybí dostatečný počet učitelů, nikoliv běžně.

Pokud asistent pedagoga dočasně chybí musí, vedení školy zajistit běžný provoz třídy jinak – např. na pozici asistenta pedagoga dočasně zaskočí jiný pedagogický pracovník školy (např. vychovatelka ze školní družiny), nebo že vyučování zvládne dočasně učitel sám (zejména v situaci, kdy žádná vhodná náhrada za asistenta není k dispozici). "

http://www.asis­tentpedagoga.cz/va­se-dotazy

Je tooho mnohem víc, takže pokud jde o práva či povinnosti obou pracovníků ve vztahu k žákům, je určitý rozdíl. Pedagog je zkrátká ten hlavní, asistent je ten druhý v pořadí.

Další odpovědi
ivzez

Přečti si náplně prací obou profesí
a mělo by ti to být jasné.

Obecně ale platí, že mají všichni zaměstnanci
školy stejná práva (žáci jsou povinni uposlechnout
pokynů všech zaměstnanců).

Povinnosti se ale loší v závislosti na druhu práce.

Drap

Všichni máme v podstatě stejná práva. Nevidím jediný důvod,proč by měl být asistent na některých právech omezen. Jaká práva bys jim odebral? Volební právo, nebo nějaké jiné?

Dochy

Předpokládám, že to bylo řečeno v nějakém kontextu. Asistent nejspíš nebude určovat co, kdy a jak se bude vyučovat. Ale např. v dočasné nepřítomnosti pedagoga jej může plně zastoupit ve vztahu učitel/žák – zejména s ohledem na udržení pořádku a bezpečnosti ve třídě. Po dohodě s pedagogem (dočasně) i v dalších oblastech a o té dohodě podle mně nemusí žáky nijak výrazně informovat. Jakýkoliv pověřený dospělý by měl ve škole vůči dětem představovat autoritu. Jak mají uspořádány pravomoce, ať už ze zákona nebo dohodou, není nic co by žáci měli studovat či rozporovat.