Pottato

Není blbost číslo „tři tisíce miliardy“? Co se tím snažil básník říci asi? Tři biliony?

Nejlepší odpověď
annas

Škoda, že jste neuvedl kontext. V češtině je u miliardy 2. pád. mn. č.

Zřejmě jde o rozdíl psaní číslovek mezi krátkých a dlouhým systémem.. Rozdíl je ve velikosti násobku. Navíc v češtině je u miliardy 2. pád. mn. č.

Vysvětlení najdete v odkazu

"V kontinentální Evropě se používá dlouhý systém s násobkem milion. To znamená, že bilion je milion milionů, atd.

Naproti tomu ve většině anglicky mluvících zemí se používá krátká škála s násobkem tisíc. V takovém systému bilion znamená tisíc milionů, trilion znamená tisíc bilionů (a tedy milion milionů).

V dlouhém systému se pro číslo tisíc milionů používá název miliarda, pro číslo tisíc bilionů se používá biliarda atd… Tato pojmenování v krátkém systému nemají smysl. "

Takže z důvodu nejednoznačnosti není vhodné používat slovní vyjádření.

Podívejte se do odkazu,

https://cs.wi­kipedia.org
--

Otázka – na číselné řady se ptal aliendrone

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/za-co-komu-vdecime-za-bordel-v-ciselnych-radech

Další odpovědi
Dochy

Ve vyjímečných případech to může dávat smysl… Třeba pokud se v nějaké statistice vše uvádí v miliardách tak potom lze snadno porovnat ty tři tisíce proti dvěma stovkám apod…
Jinak tyhle jednotky například aktuálně řeší můj předškolák, občas z něj takové perly vypadnou a já se ho pokusím pochválit za snahu (což mi až tak úplně nejde, já jsem povahou spíš kritik, ale snažím se)

marci1

Ve statistice se toto matematické vyjádření používá.
Zde se třeba takto vyjadřuje pan Babiš:
„Nejvýznamnější položkou plánu bude doprava. Do roku 2050 má být do dopravy vloženo šest tisíc miliard korun a z toho tři tisíce miliard do roku 2030.“ 🙂
https://www.kur­zy.cz/zpravy/523956-babis-ma-narodni-investicni-plan-za-8-bilionu-energie-klima-doprava--penize-na-nej-zatim/

Bobek 2

To jsou takové zvyklosti. Třeba lesáci zase počítají raději v tisících hektarů, než v desítkách kilometrů čtverečních. Pro miliardáře je miliarda základní jednotkou, ke které všechno vztahují.

mosoj

Když už, tak tři tisíce miliard. Prostě 3× 12e. Není na tom nic nesrozumitelného.

Mc Merkurion

… no, vědět kterej básník a kde, mohli bychom tuto blbost klasifikovat, takto můžem říct, že nejni, a určitě se tím nesnažil říct: tři tisíce miliardy = Tři biliony, to se snad ví, že toto rovno nejni …

… @quentos: … no, vzhledem k tomu, že miliarda je rovna biliónu v aj, a otázka je v češtině, tak to opravdu nejni rovno … >>>Kvůli jednoznačnosti se proto miliarda někdy opisuje jako „tisíc milionů“<<< https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Miliarda

quentos

Ano, je to blbost.
mosoj: a není „tři tisíce miliard“ rovno třem bilionům?

Mc Merkurion

… kruci, stejně by mě zajímalo, co to bylo za básníka a v jakým kontextu to zaznělo, co myslíte, dozvíme se to ???