autacek

Není animace agentury Reuters (čas 0:40) závady u MAX8 naprosto chybná? A co si o takovém zpravodajství pak myslet?

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/boeing-737-max-nehoda-letadlo-cerne-skrinky-etopie-piloti/r~402c488­e4ef611e9b2a00cc47ab5f12­2/

Odpovědi
dubraro

Animace je správná. Automat se domníval, že letadlo stoupá pod příliš velkým úhlem, což by mohlo znamenat ztrátu rychlosti, tím ztrátu vztlaku a pád.
Zkušený pilot by automat vypnul a řídil ručně, tihle se příliš spoléhali na automatiku.

anonym

je to jen animace ze stolu někoho kdo byl rád, že ji vůbec dal dohromady, není to ze simulátoru 🙂. Ono je to ale v podstatě jedno, podstatné sdělení je, že automatický systém letadlo vychyloval z horizontu a pilot se s ním musel rvát protože ho Boeing implementoval blbě (neinstaloval třeba varování, že senzory po obou stranách vrací chybná data a tedy autopilot se nemůže rozhodovat správně což by piloty hned navedlo k manuálnímu řízení. Systém který by umožnil přímo sledovat data senzorů je u Boeingu jen za příplatek 🙂 legrační, když si uvědomíme, že výrobce letadla považuje bezpečnostní prvky monitorující selhání senzorů za volitelný nadstandard, jako byste si kupovali auto bez pásů a airbagů, za příplatek vám je namontují)

… aby to „napravili“, vydali prohlášení, že nějakou diodu upozorňující na závažný nesouladu dat ze zdvojených senzorů budou instalovat všem zdarma, ale podrobné sledování dat senzorů bude nadále za příplatek 🙂 neuvěřitelné. Mají se chytnout za nos a zabezpečení chodu autopilota instalovat všem v základu v plné palbě a neriskovat že se to bude opakovat.

anonym

doporučuji spíš tento relativně věrnější komentovaný záznam ze simulátoru než nějaké malůvky amatérů z Reuters https://www.y­outube.com/wat­ch?v=fIunpQQpzs0&t=44­3s