jendahun

Nemyslíte že je to dobře napsané?

http://kultura­.idnes.cz/jev­genij-jevtusenko-napsal-basen-pamatce-vaclava-havla-prectete-si-ji-1kd-/literatura.as­px?c=A111220_151401_li­teratura_ob
Doplňuji:
Nehledám v tom estetický zážitek i když je to báseň,ale hlubokou moudrost.Tím pádem mne netrápí nedokonalé překlady a absence rýmu.Každý si v tom najde to,co jemu vyhovuje a co považuje za pravdu.

Nejlepší odpověď
anonym

Velice dobře, žel i pečlivý a citlivý překlad je vždy na úkor originálu, kde jsou patřičné rýmy, údernost, zvukomalebnost a homonyma srozumitelná rodilým mluvčím.
Jinak disidenti v SSSR to měli daleko horší, mnozí nepřežili, někteří skončili v gulagu, odkud se málokdo vrací. Patřil k ojedinělým, co měli tu odvahu otevřeně odsoudit okupaci v r. 1968.
Tristní je, že i v dnešním Rusku vraždí nepohodlné novinářky najatými zabijáky.
Doplňuji:
P.S. Moudrost a pravdu vnímám u tohoto básníka jako samozřejmou, proto jsem ji zvlášť nezdůraznil. Jeho pohled na Havla je jasnozřivější než většiny tuzemských rádobypolitiků.

Další odpovědi
fcoop

To,Jak je to napsané,to stěží posoudím.
Je to sice pravda,ale tu už nahlas řeklo tolik lidí..
Vždy!! se najdou takoví,co by klidně znovu ukřižovali Krista.

led

Silne mi to pripomína známu báseň:
…„až pozná jeho heroismus z knih,
až pozná, čím byl všemu lidstvu Slovan,
až bude opěvovat zas jen sníh,
poněvadž zápas bude vybojován,“

„že směli jsme Vás zblízka znát,
že narodili jsme se časně,
že, maličtí, jsme směli psát
na Vás a Vaši počest básně.“

tom004

Nejen,že dobře napsané,ale stejně jako jeho jiné sbírky,„Bulatova píseň“,„Tanky jedou Prahou“,nutí k zamyšlení a opětovnému čtení.Je jich víc,ale tyto dvě jsem četl.Nevím to jistě,ale jeho básně zpíval i Vladimír Vysockij,a u nás Karel Kryl a vím určitě,že i Karel Plíhal a řada dalších.Jeho básně nejsou rýmované,ale vyjadřují vnitřní stav jeho duše.