FlAsh_7

Nemůžu to najít. Jak vznikl název obce Želetava?

Odpovědi
annas

Nepomohla znalost informatiky?

Stačilo vložil otázku do Google a mohl jste si vybrat.

https://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-barveni-latek-barvy-z-prirody

Umíte také poděkovat za vyhledání? U vás to neplatí.

1. "První písemně doložená zpráva o Želetavě je z roku 1303. Zpráva hovoří o čtvrtlánu v Radoníně, který Jitka z Hodic odkázala po svém zemřelém bratru Ješkovi želetavskému kostelu a jeho farářovi. Název Želetavy je psán jako Zeletaw. Na počátku 14. století byl majitelem Želetavy pan Oldřich ze Želetavy z větve mocného rodu na hradě Bílkov u Dačic.Ten roku 1368 prodává statek Želetavu i s tvrzí Benešovi z Weitmile, žerotínskému faráři. Čilý obchod a kutání kovů mělo vliv na význam obce. Želetava byla povýšena na městečko s právem používat vlastní pečeť a byla ji udělena trhová práva. Od roku 1370 až 1379 se střídají majitelé Jan z Kosovy Hory , Vok z Kněžic a Čeněk Krušina z Lichtenburku a Bítova. Sňatkem dcery Elišky přebírá želetavské zboží mocný rod z Hradce a Telče. Ujednáním mezi bratry Leopoldem a Gustavem, hrabaty Podstatskými dostává zboží Gustav, královský komoří, – i s Bítovánkámi, Krasonicemi, Šašovicemi, Meziříčkem a Zdeňkovem. Tak se Želetava dostala až do roku 1812 do majetku poboční větve Rožnberků. Městečko Želetava dostává postupně další prívilegia – právo pořádat čtyři výroční trhy, trhy dobytčí, privilegium odúmrti, vinného šenku, prodeje soli a cestovní artikule. Nemalý význam pro rozvoj městečka měla vojenská a obchodní cesta „Via regia” – královská cesta. Za vlády Marie Terezie byla tato cesta rozšířená a používala se jako císařská silnice do Vídně. Z větších neštěstí, jež obec postihla, se připomíná vyloupení kostela sv. Michaela za vojenského vpádu po bitvě Bělohorské v roce 1620 a dva velké zničující požáry v roce 1842 a 1882. Roku 1862 kupuje panství Želetava Karel Fridrich Kammel, šlechtic z Hardegu. To bylo již celé panství rozdrobeno na jednotlivé dvory. Sňatky přechází majetek na Františka Kurze a poté na posledního majitele – Františka Staňka, poslance říšského sněmu a poslance a ministra za první republiky.

https://www.o­beczeletava.cz/z-historie/ds-4418/p1=6041

2. Obcí protéká říčka Želetava, Želetavka, dříve Želtava, Žlutavá.

1. Želetava , německy Schelletau, ve 14. věku psáváno; Seletau, Zelathau,
Zeletau, Zeltaw) ; městečko rozložené v údolí při říčce Želetavě,
zde vyvěrající, 1 ) a na dvou návrších (582 m nad mořem), na
„císařské" silnici (Znojmo — Jihlava)"

Městečko obdrželo jméno od říčky Želetavky, Želetavy (Želtava, Žlutavá).
Název možná

  1. podle polokeře, kručinka barvířské (Genista tinctoria: Je to otužilý opadavý polokeř, dorůstající výšky 30–100 cm.
  2. Nebo kamence. Kvetoucí vrcholky větviček i s květy mořené kamencem dávají krásně žlutou barvu. V minulosti byl tento druh oblíbenou barvířskou rostlinou. Její lidové názvy jsou mimo jiné amočník, janofit, janovec menší, kozí barva, stínavec a žlutidlo."

https://ekolis­t.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-barveni-latek-barvy-z-prirody

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.