Avatar uživatele
anonym

Čtete s brýlemi na dálku?

Zdravím,
Nedávno jsem byl u očního lékaře a dostal jsem brýle (0,75 a 1,25) na dálku. I předtím jsem měl problém se čtením na blízko, ale to se prý s brýlemi zlepší. Nyní však nedokážu přečíst ani dvě stránky v knize, aniž by mě nezačaly pálet oči. Když mám brýle i na čtení, písmena jsou menší a hůř se čtou, jenže prý mám brýle nosit i na blízko. Co vy, nosíte brýle na dálku i na čtení či nikoli?

Zajímavá 0 před 2438 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ne, čtu s brýlemi na blízko.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Podle toho, co píšeš, že jsou ty brýle „na dálku“, pak by jsi měl být „krátkozraký“. V tom případě by jsi ale BEZ těch brýlí co jsi dostal („na dálku“) měl číst líp.
Každopádně brýle „na dálku“, pokud jsou takto definované, NEJSOU určeny a použitelné na čtení!
Pokud posuzuji podle sebe, já jsem sice „dalekozraký“, musím mít brýle na čtení (+3Di), ale už při tom potřebuji i „na dálku“ a to +1,5Di. A pokud dělám něco s jemnou elektronikou, nechal jsem si předepsat +5Di.
To pak ze vzdálenosti cca 20 cm vidím skoro i bleše nožičky.:-)
Ale nejlepší je si o svém problému pohovořit se svým očním lékařem a celou věc okamžitě řešit.
Zřejmě budeš potřebovat i druhé brýle, jenom na čtení.
Případně je možno používat ještě tak zvané „bifokální“, u kterých spodní část je „na čtení“ a horní část má dioptrie „na dálku“.
Používání nevhodných brýlí velmi rychle zrak poškozuje a je také velmi nepříjemné, což jsi už také zjistil.
A nedej někdy na hloupé řeči, že si na brýle „musíš zvyknout“. Je to nesmysl, brýle musí vyhovovat, pokud jsou dobře „osazeny“ (správnými dioptriemi), ihned (nutno vyzkoušet hned při převzetí hotových brýlí u optika).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

U mínusové dioptrie je to u každého člověka jinak. Mám – 2 D a na čtení s nimi nevidím. Čtu bez brýlí. Tak to bylo i před laserové korekci dioptrií a cylindru.
Moje dcera má také – dioptrii a čte s brýlemi.

Snad ti něco napoví i zkušenosti jiných:

http://diskuse­.doktorka.cz/bry­le-na-dalku-kdy-je-nosit/archiv/20/

A protože je to u každého člověka opravdu jinak, může být souběh více vad,
nedej na žádné samorady a řiď se podle sebe a očního lékaře.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirka F

Nosím brýle na dálku koukám s nimi akorát na televizi,nečtu s nimi.

Upravil/a: jirka F

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Ano, mám brýle „na dálku“ a používám je stále. Jak to chápu já, tak při 2 dioptriích už není pro mozek úplně jednoduché měnit způsob vidění (s a bez brýlí). Dokud jsem měl 1/4 nebo 1/2 dioptrie, brýle jsem na blízko sundaval.

To že by se brýlemi na dálku mělo zlepšit čtení mi ale připadá dost divné. Je nějaká šance, že oči potřebují čas aby si zvykly a pak, když už nebudou tolik unavené marnou snahou ostřit na dálku se zlepší i vidění na blízko, ale to je čirá spekulace. Spíš bych se k tomu očnímu vrátil a pokud nenavrhne řešení,které by fungovalo, zkusil bych jiného lékaře.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

To je nějaké nedorozumění. Brýle „na dálku“ určitě nejsou určené ke čtení (pokud se nejedná o čtení bilboardů). Pokud vidíš na blízko dobře, používej brýle jen na dálku (televize, řízení…).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cochee

Zamlada jsem s brýlemi na dálku i četl a moje oftalmoložka proti tomu neměla výhrady. Teď, ve středním věku, kdy už u mě zřejmě začíná presbyopie a navíc jsem předtím deset let po laserkeratektomii brýle nepotřeboval, jsem znovu brýle na dálku vyfasoval, mám podobné dioptrie jako kdysi, jen na levém oku se objevil cylindr. Nepřečtu s nimi ovšem ani kulové, na čtení je musím sundat. Domnívám se, že příčinou je ta presbyopie.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jakub Tlapal

Já čtu jedině s brýlemi na blízko. Jestli máš brýle na dálku, tak si je na čtení sundávej. Brýle fungují úplně odlišně a akorát si tím budeš kazit oči. Já mám brýle na čtení a beru si je jenom na čtení. Jinak je celý den nemám na očích 🙂 .

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

ad dubraro: „Brýle "na dálku“ určitě nejsou určené ke čtení"

  • Máte-li svou vadu od –0,25 do –0,75 D, lze brýle doporučit pouze na občasné nošení.
  • Máte-li svou vadu vyšší než –0,75D, lze brýle doporučit na stálé nošení, jak na blízkou, tak na dalekou vzdálenost.

zdroj: http://www.optika-krejci.cz/ocni-vady/kratkozrakost-myopie

před 2437 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek